Ustawa, która została przyjęta w styczniu br. zaostrza dotychczas obowiązujące kary - za znęcanie się nad zwierzęciem sąd skazywał sprawcę na 2 lata więzienia i mógł także orzec nawiązkę opiewającą na kwotę od 500 do 100 tys. Co zatem zmieniło się w przepisach? Karę pozbawienia wolności podwyższono do lat 3, zaś w przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem sprawcy grozi nawet 5 lat więzienia. Ponadto oskarżony będzie musiał zapłacić od 1 000 do 100 tys. nawiązki na cel związany z ochroną zwierząt. Na tym jednak zmiany się nie kończą, bowiem w myśl nowych przepisów sąd może wydać takiej osobie zakaz ich posiadania. Bezkarne nie będą również osoby, które w swojej pracy obcują z czworonogami i zajmują się ich ochroną. Im może zostać wydany sądowy zakaz wykonywania zawodu, lecz tylko w przypadku, gdy znęcanie się dotyczyło podopiecznych.
Być może podwyższenie kar odstraszy potencjalnych przestępców, jednak jak do tej pory osób znęcających się nad zwierzętami nie brakowało. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie prócz podejmowanych interwencji i prowadzonych czynności wyjaśniających złożyli także akt oskarżenia do sądu.
- Od początku tego roku zgłoszone zostały 4 przypadki znęcania się nad zwierzętami. 3 z tych postępowań nadal są w toku i prowadzone są czynności wyjaśniające. W jednym przypadku natomiast został skierowany akt oskarżenia da sądu przeciwko osobie, która dopuściła się czynu z art. 35, pkt. 1a Ustawy z dnia 21.08.1997 roku o ochronie zwierząt - poinformowała nas st. asp. Edyta Machnik, oficer prasowy KPP w Kutnie.
Art. 35, pkt. 1a: Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Punkt 1a - tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.