Reklama

Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami. W Kutnie nie brakowało incydentów...

Opublikowano:
Autor:

Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami. W Kutnie nie brakowało incydentów... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W zeszły czwartek w życie weszła ustawa zaostrzająca kary za znęcanie się nad zwierzętami. Prócz wydłużonego okresu "odsiadki" sprawca będzie także zobowiązany zapłacić niebagatelną kwotę jako nawiązkę na cel związany z ochroną zwierząt. Sam ten fakt powinien spowodować, że osobom znęcającym się nad zwierzakami zblednie mina. Tymczasem od początku roku podobnych przestępstw nie brakowało również na naszym podwórku.

Ustawa, która została przyjęta w styczniu br. zaostrza dotychczas obowiązujące kary - za znęcanie się nad zwierzęciem sąd skazywał sprawcę na 2 lata więzienia i mógł także orzec nawiązkę opiewającą na kwotę od 500 do 100 tys. Co zatem zmieniło się w przepisach? Karę pozbawienia wolności podwyższono do lat 3, zaś w przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem sprawcy grozi nawet 5 lat więzienia. Ponadto oskarżony będzie musiał zapłacić od 1 000 do 100 tys. nawiązki na cel związany z ochroną zwierząt. Na tym jednak zmiany się nie kończą, bowiem w myśl nowych przepisów sąd może wydać takiej osobie zakaz ich posiadania. Bezkarne nie będą również osoby, które w swojej pracy obcują z czworonogami i zajmują się ich ochroną. Im może zostać wydany sądowy zakaz wykonywania zawodu, lecz tylko w przypadku, gdy znęcanie się dotyczyło podopiecznych.

Być może podwyższenie kar odstraszy potencjalnych przestępców, jednak jak do tej pory osób znęcających się nad zwierzętami nie brakowało. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie prócz podejmowanych interwencji i prowadzonych czynności wyjaśniających złożyli także akt oskarżenia do sądu.

- Od początku tego roku zgłoszone zostały 4 przypadki znęcania się nad zwierzętami. 3 z tych postępowań nadal są w toku i prowadzone są czynności wyjaśniające. W jednym przypadku natomiast został skierowany akt oskarżenia da sądu przeciwko osobie, która dopuściła się czynu z art. 35, pkt. 1a Ustawy z dnia 21.08.1997 roku o ochronie zwierząt - poinformowała nas st. asp. Edyta Machnik, oficer prasowy KPP w Kutnie.

Art. 35, pkt. 1a: Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Punkt 1a - tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE