Reklama

Wzrośnie płaca minimalna, część rodziców straci 500+!

Opublikowano:
Autor:

Wzrośnie płaca minimalna, część rodziców straci 500+! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na wtorkowym posiedzeniu rządu podjęto decyzję o podniesieniu płacy minimalnej. Od 1 stycznia przyszłego roku będzie ona wyższa od obecnej o 150 złotych i wyniesie 2250 złotych brutto miesięcznie. W wyniku tej decyzji część samotnych rodziców może wypaść z programu „Rodzina 500 plus”.

Świadczenie w wysokości pięciuset złotych na pierwsze dziecko uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego. Otrzymują je tylko te rodziny, w których dochód na jednego jej członka nie przekracza 800 lub 1200 złotych w przypadku dzieci niepełnosprawnych.

Po podniesieniu płacy minimalnej do 2250 złotych brutto osoba zatrudniona na umowę o pracę otrzyma około 1630 złotych netto. W przypadku rodziców samotnie wychowujących dziecko oznaczać to będzie przekroczenie progu dochodowego upoważniającego do świadczenia „Rodzina 500 plus" o kilkanaście złotych. Tym samym osoby, które zyskają mniej więcej 1 000 zł dzięki podwyżce płacy minimalnej, po utracie prawa do „500+”, będą stratne w skali roku aż 5 000 zł. Nie stanie się to jednak od razu bowiem dochód ten będzie brany pod uwagę dopiero przy określaniu prawa do świadczenia w 2020 roku.

Ilu osób może to dotyczyć? Takich szacunków jeszcze nie znamy, ale w minionych latach płacę minimalną otrzymywało blisko 1,5 miliona pracowników.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE