Reklama

Z katem w domu

Opublikowano:
Autor:

Z katem w domu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Liczba rodzin dotkniętych przemocą rośnie! Statystyki są w tym względzie zatrważające. Jeszcze trzy lata temu zjawisko występowało w blisko 100 rodzinach, teraz jest ich dwa i pół raza więcej!Łagodny, wyprostowany, pewny siebie - tak w skrócie można by opisać portret kata, choć nie jest to regułą. Tak samo bije zarówno sprawca z podstawowym wykształceniem, jak i z wyższym. Na terapię przychodzi skruszony, nigdy nie ma świadomości, że zawinił. Uważa bowiem, że sam został skrzywdzony. A wszystko zaczyna się zupełnie niepozornie - potyczka słowna o bzdury, przysłowiową zbyt słoną zupę, niewyprasowaną koszulę czy potłuczoną szklankę. Potem zaczyna się piekło, z którego ofierze zazwyczaj trudno się wyrwać.

- Ofiary przemocy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej to niejednokrotnie osoby o bardzo niskim poczuciu własnej wartości, silnie uzależnione od swoich partnerów, czy to pod względem materialnym, czy psychicznym. Ofiary znęcania się popadają również w izolację społeczną, brakuje im właściwych źródeł wsparcia, które pomogłyby im przerwać niszczącą więź - mówi Sylwia Frydrysiak-Saczuk, psycholog.

Dlatego ważne jest, by reagować, gdy jesteśmy świadkami przemocy w rodzinie. Warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, 2 października przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy.

- Pamiętajmy, że brak reakcji może doprowadzić do tragedii. Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i nic jej nie usprawiedliwia! Jest ścigana z mocy prawa. Każdy, kto jest świadkiem przemocy ma moralny i prawny obowiązek reagowania, przekazywania informacji do instytucji do tego powołanych tj. Policja, Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Interdyscyplinarny ds Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Możemy zapewnić, że każda wiadomość jest sprawdzana przez pracowników, podejmowane są odpowiednie działania, w kierunku poprawy relacji w rodzinie i ustania przemocy - informuje kutnowski MOPS.

Niestety liczba rodzin dotkniętych przemocą z roku na rok rośnie. W 2012 r. dotyczyła 97, rok później 167, a w 2014 - 246 rodzin. Z kolei liczba Niebieskich Kart, które wydano w ubiegłym roku to 144. Dla porównania w 2012 było ich 108.

WARTO WIEDZIEĆ:
Informacje o przemocy w rodzinie można przekazywać telefonicznie:
KPP 997
MOPS 24/ 2534446 lub 24/ 2537847 w godz. 7.30- 15.30
email: [email protected]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE