Reklama

Za miesiąc rusza kwalifkacja wojskowa w powiecie

Opublikowano:
Autor:

Za miesiąc rusza kwalifkacja wojskowa w powiecie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Tegoroczny nabór do wojska wystartował z dniem 30 stycznia, w naszym powiecie zaś zacznie się z początkiem marca. Jak podaje MSWiA, kwalifikacje wojskowe trwać mają do końca kwietnia i w tym czasie na badaniach stawić ma się w całym kraju około 220 tysięcy mężczyzn. Obejmą każdą jednostkę WKU, pod którą podlegają konkretne powiaty. Kiedy i gdzie u nas?

Dla tych, którzy wizytę na komisji mają dopiero przed sobą, badania mogą być nieco stresujące. O dreszcze przyprawiać mogą również powszechnie panujące opinie i plotki o tym, jakie sceny rozgrywają się za parawanem. Dlatego też warto najpierw sprawdzić i rozwiać wątpliwości. Co badają na kwalifikacji wojskowej i jak ona wygląda?

Osoby wezwane na kwalifikację, są kolejno proszone na salę, gdzie w bieliźnie stają przed lekarzami przeprowadzającymi serię prostych badań. Ponadto, jeśli komisja uzna za konieczne, można dostać skierowanie na dodatkowe badania. Zdarza się również, że badana osoba może zostać poproszona o zdjęcie bielizny. Odbywa się to natomiast za parawanem i przy pełnej dyskrecji lekarza.

Można więc bez obaw stawić się na komisji. A stawić się trzeba. Już za równy miesiąc - 1 marca w naszym powiecie startują kwalifikacje wojskowe. Będą miały miejsce w budynku przy ul. Jagiełły 2 w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego. Nabór w Kutnie potrwa praktycznie cały miesiąc, bo do 27 marca.

Kto będzie musiał się stawić w tym okresie?

  • mężczyźni urodzeni w 1999 roku,
  • mężczyźni urodzeni w latach 1994-1998, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • mężczyźni i kobiety urodzeni w latach 1997 i 1998, którzy w latach poprzednich zostali uznani przez za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B),
  • mężczyźni i kobiety urodzeni w latach 1998 i 1999, którzy w latach poprzednich zostali uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B), a termin, na który orzeczona została wobec nich kategoria czasowej niezdolności do służby upłynie po 28 kwietnia 2018 r.,
  • kobiety urodzone w latach 1994-1998, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na innych kierunkach, m.in. psychologia, farmacja, pielęgniarstwo, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Warto też przypomnieć, jakie kategorie zostają przyznane podczas komisji:

  • A - zdolny do czynnej służby wojskowej
  • B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej
  • D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej
  • E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Ciekawe, która kategoria będzie najczęstszą przyznaną większości badanych kutnian i mieszkańców powiatu. Czy mężczyźni chętniej wkraczać będą w szeregi?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE