Reklama

Reklama

Za nieodśnieżanie chodnika i dachu grożą nam wysokie kary! Straż miejska może nawet...

Opublikowano: 1 grudnia 2017 11:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Można by rzec - zaczyna się... Wraz z początkiem grudnia na ulicach Kutna i powiatu pojawił się pierwszy śnieg, a to oznacza pierwsze odśnieżanie. Przypominamy, kto i w jakich przypadkach ma obowiązek odśnieżania chodników w mieście. A także o tym, co grozi mieszkańcom za zaniedbanie chodników przy ich posesjach.

Reklama

Śnieg zalegający na chodnikach wiąże się oczywistymi zagrożeniami dla pieszych. By ich uniknąć, straż miejska cyklicznie sprawdza, w którym miejscu zapomniano o odśnieżaniu. Municypalni robią to na podstawie własnych obserwacji oraz po otrzymaniu sygnałów od mieszkańców. Warto tutaj pamiętać, że odśnieżanie chodnika jest obowiązkiem każdego mieszkańca, którego posesja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie chodnika. Co to oznacza w praktyce? Jeśli np. naszą nieruchomość od chodnika oddziela pas zieleni, wówczas za odśnieżanie nie odpowiadamy my, ale administrator danej drogi.

- W myśl ustawy o utrzymaniu czystości i porządku na terenie gmin, właściciel nieruchomości ma obowiązek sprzątania śniegu, jeżeli jego nieruchomość przylega bezpośrednio do chodnika. W innych przypadkach ten obowiązek należy do zarządcy drogi – mówi komendant straży miejskiej, Ryszard Wilanowski.

Za nieodśnieżanie chodnika, zgodnie z Kodeksem wykroczeń, grozi kara grzywny do 1500 zł lub kara nagany. Zwykle za nieodpowiednie zabezpieczenie chodnika przez posypanie piaskiem lub nieodśnieżanie na mieszkańca zostaje nałożony mandat w wysokości 100 zł. W przypadku terenu należącego do np. firmy czy spółdzielni strażnicy docierają do prezesa lub administratora.

Podobnie jest ze śniegiem zalegającym na dachach budynków - ich zarządcy są zobowiązani do bieżącego usuwania nagromadzonego śniegu. Niewłaściwe utrzymywanie i użytkowanie obiektu budowlanego oraz niezapewnienie bezpieczeństwa użytkowania będzie surowo karane. Kara grzywny (nie mniejsza niż 100 stawek dziennych), kara ograniczenia wolności lub pozbawianie wolności do roku grozi właścicielom i zarządcom.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)
 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  Matt

  Otóż działa to tak: jeśli stoisz na chodniku przed swoją posesją, pijąc piwo, to jest to picie w miejscu publicznym natomiast w mgnieniu oka chodnik staje się moim, kiedy przychodzi zima i należy go odśnieżyć :)

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  Zygfryd

  Najlepiej kara dla śniegu bo spadł w nieodpowiednim miejscu lub zsylka na Sybir

 • 4 lata temu | ocena +6 / -6

  po d pis

  jeszcze nie widziałem żeby służby miejskie odśnieżyły chodnik należący do miasta przed moją posesją... :/ a drogę jak odśnieżą 2 x w sezonie to wszystko, a podatki płacę jak każdy :/

 • 4 lata temu | ocena +6 / -6

  gol

  pi er do le nie odsniezam bo mam pas zieleni je bie mnie to

 • 4 lata temu | ocena +13 / -13

  ogi

  skoro muszę odśnieżać chodnik bo jest przy posesji to jest jednoznaczne z tym że mogę sobie stanąć z piwem na nim i nikt mi mandatu nie wlepi że to miejsce publiczne bo za miejsca publiczne urząd miasta odpowiada ?

 • 4 lata temu | ocena +1 / -1

  kk

  Za szkody spowodowane przez dzieci odpowiadają rodzice, to kto do k.wy nędzy odpowiada za szkody spowodowane przez rodziców? Absurd!

 • 4 lata temu | ocena +9 / -9

  observer

  Świetnie Panie Komendancie kiedy zacznie Pan wlepiać mandaty właścicielom dróg powiatowych miejskich i gminnych, bo prywatne osoby właściciele posesji odśnieżają. Proszę sobie sprawdzić osiedla domów jednorodzinnych ulice na tych odcinkach gdzie nie ma działek a ulice gdzie teren jest miasta. Jak do kieszeni obywatela to macie rączki wystarczająco długie żeby siegnac to może i do urzędników odpowiedzialnych z magistratu też sięgniecie. Daleko panie Komendancie Pan niema???????