Reklama

Zakaz handlu w niedzielę. W Kutnie zdarzały się incydenty

Opublikowano:
Autor:

Zakaz handlu w niedzielę. W Kutnie zdarzały się incydenty - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jedni popierają, inni wręcz przeciwnie. Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie, a to oznacza, że inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy odwiedzają sklepy i sprawdzają, czy nowe przepisy są odpowiednio respektowane. Jak wyglądała ubiegłotygodniowa, pierwsza niedziela bez handlu w naszym regionie?

11 marca inspektorzy pracy sprawdzili w powiecie kutnowskim i łęczyckim 63 placówki handlowe. Przeprowadzono 25 kontroli, 38 punktów było zamkniętych. Natomiast w skali całego województwa: sprawdzono 494 placówki handlowe, przeprowadzono 120 kontroli, 374 punkty były zamknięte.

- W dniu 11 marca zgłoszono telefonicznie 6 zawiadomień o wykonywaniu pracy w placówkach handlowych w województwie łódzkim. Zasadne okazały się 2 informacje dotyczące 2 placówek – informuje Andrzej Świderski, Okręgowy Inspektor Pracy w Łodzi.

Państwowa Inspekcja Pracy dzieli się z nami także ciekawymi przypadkami stwierdzonymi podczas kontroli. I tak w jednym ze sklepów spożywczo-przemysłowych w Kutnie pracował właściciel z partnerką życiową, która z nim mieszka i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Z kolei w innym ze sklepów w naszym mieście pracę wykonywała zatrudniona na podstawie umowy o pracę matka właścicielki.

Ciekawie było także w innych miejscach naszego województwa.

- W Sklepie Spożywczo - Przemysłowym w Łodzi pracę wykonywała zatrudniona na podstawie umowy zlecenia obywatelka Ukrainy, natomiast w placówce handlowej w Woli Zaradzyńskiej pracę wykonywał właściciel i kobieta na podstawie umowy zlecenia. W początkowej fazie kontroli właściciel odmówił podania niezbędnych informacji, uniemożliwił identyfikację kobiety oraz zażądał wyjścia inspektorów ze sklepu. W związku z tym inspektorzy wezwali Policję. Przybyły patrol policji umożliwił przeprowadzenie czynności kontrolnych – informuje Kamil Kałużny z Państwowej Inspekcji Pracy.

W kontrolach uczestniczyło 47 inspektorów pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. PIP zapowiada, że kontrole będą kontynuowane także w tę niedzielę. W związku z tym inspektorzy proszą, by każdy kto podejrzewa, że w danym miejscu łamany jest zakaz handlu informował ich o tym.

- Prosimy, by dzwoniący podali adres sklepu, jego nazwę, a jeśli znają to także nazwę przedsiębiorcy. Ważne jest także, by zgłaszający opisali dokładnie, co widzą, co wzbudziło ich podejrzenie, że prawo jest łamane. Będziemy to sprawdzać. Trzeba tylko pamiętać o tym, że jeśli przedsiębiorca będzie pracował we własnym imieniu i na własny rachunek, to ma prawo handlować także w te niedziele, w które obowiązuje zakaz handlu. Skargi do PIP dotyczące złamania zakazu handlu w niedziele nie muszą być zgłaszane od razu. Zgłoszenia, które wpłyną do nas później także będą weryfikowane. Na bieżąco udzielamy także porad prawnych związanych z nowym prawem, jest dużo zapytań o interpretację nowych przepisów – informuje K. Kałużny.

Numery telefonów to:
515 410 287 – dla placówek usytuowanych w powiatach: sieradzkim, poddębickim, zduńsko-wolskim, łaskim, wieruszowskim, wieluńskim, pajęczańskim.
515 410 361 – dla pozostałych placówek województwa łódzkiego.
Numery telefonów aktywne będą wyłącznie w dniach objętych zakazem handlu w godzinach od 8.00 do 20.00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE