Reklama

Zamek w Oporowie przegrany w sądzie. Co zrobi powiat? [TV Kutno]

Opublikowano:
Autor:

Zamek w Oporowie przegrany w sądzie. Co zrobi powiat? [TV Kutno] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niewykluczone, że perełka na zabytkowej mapie powiatu - zamek w Oporowie - stanie się prywatną własnością. W sądzie trwa batalia pomiędzy powiatem a spadkobiercami przedwojennych właścicieli. Kto ostatecznie ją wygra?Na początek kilka faktów. 27 lutego tego roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał decyzję o zwrocie zamku jego spadkobiercom. 3 kwietnia muzeum zaskarżyło tę decyzję, a cztery dni później to samo uczynił powiat. 28 lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił oba zażalenia. Co teraz?

- Do Sądu został wystosowany wniosek o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem, który Starostwo Powiatowe w Kutnie otrzymało w ubiegłym tygodniu. Po zapoznaniu się z jego treścią zostanie podjęta decyzja co dalszych czynności w sprawie. Od wyroku WSA służy skarga kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego - informuje Jacek Saramonowicz, rzecznik prasowy Starostwa.

Dodajmy, że nieruchomość w Oporowie przeszła na własność państwa na podstawie dekretu o reformie rolnej. W tej chwili należy do powiatu kutnowskiego. Spadkobierca podnosi, że zamek nie podpadał pod dekret o reformie rolnej, dlatego powinien wrócić w jego ręce. Uważa również, że zamek służył wyłącznie celom mieszkalnym, a nie miał związku z gospodarstwem rolnym.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza sytuacja na terenie powiatu kutnowskiego, kiedy spadkobiercy upominają się o obiekt użyteczności publicznej. Kilka lat temu miasto miało podobny problem z USC. Willa Troczewskiego, po batalii w sądzie, wróciła do rąk prywatnych. Miasto odkupiło ją jednak od właściciela.

WARTO WIEDZIEĆ:

Zamek został wzniesiony w latach 1434 – 1449 przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego. Dawniej stanowił centrum rozległych dóbr ziemskich Oporowskich herbu Sulima.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE