Reklama

Reklama

Zapadła decyzja ws. paszportów covidowych. "Za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu"

Opublikowano: 18 maja 2021 08:34
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Zapadła decyzja ws. paszportów covidowych. "Za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu" - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Działania w sprawie paszportów covidowych nabierają tempa. Jak poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski, w najbliższych dniach rząd chce podłączyć Polskę do systemu przygotowanego przez Komisję Europejską.

Reklama

W poniedziałek w Radiu Zet Niedzielski był pytany m.in. o tzw. paszporty covidowe i ich testowanie w Polsce. "Mieliśmy deklarację z KE, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską" – poinformował.

- Mam nadzieję, że po tych pierwszych testach, po 20 maja, będziemy wiedzieli, jak wygląda sytuacja" – dodał. Jak jednak zastrzegł, najpierw musi pojawić się odpowiednie rozporządzenie Komisji zanim decyzje ws. tzw. paszportów covidowych zostaną podjęte w Polsce.

Szef resortu mówił również o tym, że projekty związane z Polskim Ładem będą dyskutowane na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

- Zaczynamy od zdrowia, profilaktyki dla osób powyżej 40. roku życia i zniesienia limitów dostępu do świadczeń do specjalistów" – przekazał.

Odniósł się także do pytania, czy nie obawia się, że liczba chętnych na szczepienia będzie topnieć. "W pewnym momencie dojdziemy do sytuacji, że to raczej szczepienia będą szukały chętnych. Najprawdopodobniej stanie się to w czerwcu" – skomentował. Przekazał przy tym, że według jego informacji wśród 16 i 17-latków zapisało się już 60 tys. osób. Od dzisiaj są zapisy właśnie dla tej grupy wiekowej. Szef MS podkreślił przy tym, że rząd stara się przekonywać Polaków do szczepień i nie ma dyskusji o tym, żeby były one obowiązkowe.

Niedzieli poinformował też, że do wakacji zostanie przygotowana ustawa o jakości w polskim systemie opieki zdrowotnej - jak są leczeni pacjenci, jak są obsługiwane dane jednostki medyczne, jak są zarządzane poszczególne jednostki.

- Taki zaczątek jest już w onkologii" – przekazał. Dzięki temu – jak wyjaśnił - pacjent będzie mógł sprawdzić, gdzie dane zabiegi wykonywane są najlepiej.

PAP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)
  • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

    Bolsblue zalogowany

    Nie potrafą ogarnąc systemu prawojazdy a za paszporty się biorą.Jakiś żart.