Reklama

Reklama

Zdecydowana większość głosujących "za" odwołaniem burmistrz Krośniewic. Referendum jednak nieważne

Opublikowano: pon, 5 lip 2021 12:18
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Zdecydowana większość głosujących "za" odwołaniem burmistrz Krośniewic. Referendum jednak nieważne - Zdjęcie główne

Zdecydowana większość głosujących "za" odwołaniem burmistrz Krośniewic | foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pojawiły się szczegółowe wyniki wczorajszego referendum w sprawie odwołania burmistrz Krośniewic. Wiemy już, że głosowanie zostało uznane za nieważne ze względu na niską frekwencję. Jak głosowali mieszkańcy, którzy zdecydowali się wziąć udział w referendum?

Reklama

Ile osób zagłosowało?

Do urn udało się 1518 mieszkańców gminy, jednak aby referendum zostało uznane za ważne głos powinno oddać przynajmniej 2147 osób. Jest to 3/5 liczby osób, które głosowały w wyborach samorządowych w 2018 roku. 

Za czy przeciw?

Jak podaje Miejska Komisja do spraw Referendum w Krośniewicach, wydano 1517 ważnych kart, a ostatecznie ważnych głosów było 1494. Zdecydowana większość, bo aż 1397 osób (~93,5%) zagłosowało „za” odwołaniem burmistrz Erdman, a 97 osób (~6,5%) było „przeciw”.

Wszystko zatem wskazuje na to, że gdyby w referendum wzięło udział więcej osób i próg frekwencji został przekroczony, burmistrz Krośniewic byłaby odwołana. 

Reakcje władz

- Drodzy Mieszkańcy, dziękuję za zaufanie, jakim mnie obdarzyliście. Dziękuję, że nadal mogę dla Was pracować i dla rozwoju naszej Gminy - tak Katarzyna Erdman podziękowała mieszkańcom gminy Krośniewice w mediach społecznościowych.

Głos zabrał też główny oponent urzędującej burmistrz, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Kępisty. Żałuje, że nie udało się przeprowadzić skutecznego referendum i dodaje, iż zamierza zrezygnować z pełnionej funkcji.

- Mieszkańcy zagłosowali. Dla nas to jest naprawdę trudne działanie, nie chcemy działać przeciwko mieszkańcom. Skoro oni to zaakceptowali, to musimy się chyba poddać. Ja na pewno zrezygnuję z funkcji przewodniczącego, za resztę radnych nie odpowiadam – komentuje Kępisty.

Warto wspomnieć, że w ostatnich dniach Katarzyna Erdman prowadziła szeroką kampanię zachęcającą mieszkańców do pozostania w domu i nie brania udziału w referendum. Na jej facebookowym profilu pojawiały się posty namawiające do zbojkotowania głosowania. 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE