Reklama

[ZDJĘCIA] Już są! Do Kutna przyleciały bociany

Opublikowano: czw, 2 kwi 2020 18:44
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zapomnijmy na chwilę o panującej w Polsce pandemii i skupmy się na wiadomościach z gatunku tych weselszych. W Kutnie coraz bardziej czuć wiosnę, a niewątpliwym jej zwiastunem jest pojawianie się bocianów. Kilka z nich zaobserwowaliśmy dzisiaj na łąkach w okolicach ulic Metalowej i Wschodniej.

Bociany w Kutnie i okolicach pojawiają się na przełomie marca i kwietnia. Dziś zaobserwowaliśmy kilka z nich w trakcie żerowania w okolicy skrzyżowania ulicy Wschodniej z Metalową. Można więc śmiało powiedzieć, że wielu mogłoby się od nich uczyć punktualności.

Dodajmy, że w tym roku bociany w niektórych częściach naszego kraju pojawiły się wyjątkowo wcześnie. Przykładowo – w Wigierskim Parku Narodowym leśnicy zaobserwowali pierwsze bociany już pod koniec lutego. Wpływ na to – zdaniem fachowców – miała wyjątkowo łagodna zima i dobra pogoda na trasie pokonywanej przez bociany.

Jako pierwsze w Polsce pojawiają się te ptaki, które zimują bliżej granic Polski np. w Turcji, Bułgarii czy Gruzji. Najpóźniej przylatują bociany zimujące w Afryce, które muszą pokonać ponad 10 tysięcy kilometrów. W ciągu doby bociany mogą pokonać 700 kilometrów, jednak zazwyczaj przelatują krótszy dystans.

Ciekawostka: pod Kutnem znajduje się miejscowość o wdzięcznej nazwie ‘’Bociany’’. Rok temu stała się nawet pierwszoplanową postacią reportażu Piotra Krysztofiaka z Radia Łódź. Jak jednak wówczas mówili miejscowi, w Bocianach próżno szukać bocianów.

- Miejscowość nazywa się Bociany, ale tu nawet gniazd nie ma. Tu nigdy nie było bocianów, przenigdy. Mieszkam tu 46 lat i nie widziałem żadnych gniazd. Od kiedy jest autostrada, to już w ogóle - mówili mieszkańcy.

Całość do odsłuchania TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE