Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Kutno pamięta o poległych w Powstaniu Styczniowym. Złożono kwiaty pod tablicą bohaterów

Opublikowano: pt, 22 sty 2021 15:45
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dokładnie 158 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe. Z tej okazji, przedstawiciele kutnowskiego magistratu złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniająca poległych powstańców.

Reklama

Było największym i najdłużej trwającym Polskim powstaniem zbrojnym. W czasie trwającego ponad roku zrywu niepodległościowego, do różnych oddziałów powstania zgłosiło się około 200 000 osób

Warto przypominać te wydarzenia, bo to one doprowadziły kilkadziesiąt lat później do odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym bardziej, że kilka z bitew powstańczych rozgrywało się na terenach w pobliżu Kutna – podkreśla Zbigniew Wdowiak, Zastępca Prezydenta Kutna.

W styczniu i lutym 1863 r. przebywali w Kutnie członkowie Tymczasowego Rządu Narodowego w związku z zamiarem przekazania generałowi L. Mierosławskiemu władzy nad powstaniem. Powstańcy zorganizowali akcję zbrojną na terenie ziemi kutnowskiej w nocy z 22 na 23 stycznia. Był to udany atak na Żychlin. Latem 1863 roku pod Kutnem stoczono kilka ważniejszych bitew. 1 i 2 lipca pod Kutnem, 9 lipca pod Kterami , 23 lipca pod Dobrzelinem, 18 sierpnia znów pod Kutnem, 29 i 30 sierpnia pod Krośniewicami oraz 7 września pod Oporowem. Po upadku powstania represje w kutnowskiem dotknęły w sumie 182 osoby, w tym w Żychlinie sąd wydał surowe wyroki na 48 osobach, w Krośniewicach skazano 13 osób.

W 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, przedstawiciele władz Kutna nie zapomnieli o poległych uczestnikach niepodległościowego zrywu i złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym tamte wydarzenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy