Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Kutno pamięta o poległych w Powstaniu Styczniowym. Złożono kwiaty pod tablicą bohaterów

Opublikowano: 22 stycznia 2021 14:45
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dokładnie 158 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe. Z tej okazji, przedstawiciele kutnowskiego magistratu złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniająca poległych powstańców.

Reklama

Było największym i najdłużej trwającym Polskim powstaniem zbrojnym. W czasie trwającego ponad roku zrywu niepodległościowego, do różnych oddziałów powstania zgłosiło się około 200 000 osób

Warto przypominać te wydarzenia, bo to one doprowadziły kilkadziesiąt lat później do odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym bardziej, że kilka z bitew powstańczych rozgrywało się na terenach w pobliżu Kutna – podkreśla Zbigniew Wdowiak, Zastępca Prezydenta Kutna.

W styczniu i lutym 1863 r. przebywali w Kutnie członkowie Tymczasowego Rządu Narodowego w związku z zamiarem przekazania generałowi L. Mierosławskiemu władzy nad powstaniem. Powstańcy zorganizowali akcję zbrojną na terenie ziemi kutnowskiej w nocy z 22 na 23 stycznia. Był to udany atak na Żychlin. Latem 1863 roku pod Kutnem stoczono kilka ważniejszych bitew. 1 i 2 lipca pod Kutnem, 9 lipca pod Kterami , 23 lipca pod Dobrzelinem, 18 sierpnia znów pod Kutnem, 29 i 30 sierpnia pod Krośniewicami oraz 7 września pod Oporowem. Po upadku powstania represje w kutnowskiem dotknęły w sumie 182 osoby, w tym w Żychlinie sąd wydał surowe wyroki na 48 osobach, w Krośniewicach skazano 13 osób.

W 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, przedstawiciele władz Kutna nie zapomnieli o poległych uczestnikach niepodległościowego zrywu i złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym tamte wydarzenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)
 • 6 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  Petent

  Pan Prezydent po złożeniu hołdu pod tablicą, wchodząc do Urzędu Miasta i widząc „ w przedsionku” oczekujących na obsługę petentów nawet nie powiedział „ dzień dobry”…wstyd Panie Prezydencie… w przeciwieństwie do towarzyszącego mu pracownika Urzędu Miasta-to jest podstawa kulturalnego zachowania

 • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -3

  leon

  Tak historia jest ważna ...a dzisiejsi ludzie tez bedą historią???? Tamtym nie pomożecie

  • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -0

   annus

   Tamtym nie pomożecie .... :) ;) :) no słów brakuje

 • 6 miesięcy temu | ocena +6 / -2

  szkoda...

  A czy Kutno i przedstawiciele Magistratu pamiętali o dacie 19 stycznia z przed 76 lat? Co, niewygodna historia?

  • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -2

   komes

   Trudna bo trzeba byłoby również uczcić pamięć pomordowanych przez Armię Czerwoną w Kutnie. Poczytaj ba..ranie z nowej lewicy zapoznaj się z materiałami a później pisz po forach muzeumkutno.com/de/aktuelle-informationen/smierc-kutnowskich-milicjantow-z-rak-zolnierzy-armii-czerwonej/

 • 6 miesięcy temu | ocena +7 / -2

  Alojzy Bąbel

  Panie Zbyszku, może parę słów o tym jakie były skutki tej prowokacji zwanej powstaniem styczniowym, w szczególności na Kresach.