Było największym i najdłużej trwającym Polskim powstaniem zbrojnym. W czasie trwającego ponad roku zrywu niepodległościowego, do różnych oddziałów powstania zgłosiło się około 200 000 osób
Warto przypominać te wydarzenia, bo to one doprowadziły kilkadziesiąt lat później do odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym bardziej, że kilka z bitew powstańczych rozgrywało się na terenach w pobliżu Kutna – podkreśla Zbigniew Wdowiak, Zastępca Prezydenta Kutna.
W styczniu i lutym 1863 r. przebywali w Kutnie członkowie Tymczasowego Rządu Narodowego w związku z zamiarem przekazania generałowi L. Mierosławskiemu władzy nad powstaniem. Powstańcy zorganizowali akcję zbrojną na terenie ziemi kutnowskiej w nocy z 22 na 23 stycznia. Był to udany atak na Żychlin. Latem 1863 roku pod Kutnem stoczono kilka ważniejszych bitew. 1 i 2 lipca pod Kutnem, 9 lipca pod Kterami , 23 lipca pod Dobrzelinem, 18 sierpnia znów pod Kutnem, 29 i 30 sierpnia pod Krośniewicami oraz 7 września pod Oporowem. Po upadku powstania represje w kutnowskiem dotknęły w sumie 182 osoby, w tym w Żychlinie sąd wydał surowe wyroki na 48 osobach, w Krośniewicach skazano 13 osób.
W 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, przedstawiciele władz Kutna nie zapomnieli o poległych uczestnikach niepodległościowego zrywu i złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym tamte wydarzenia.
Komentarze (6)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
miesiąc temu | ocena +4 / -0
Petent
Pan Prezydent po złożeniu hołdu pod tablicą, wchodząc do Urzędu Miasta i widząc „ w przedsionku” oczekujących na obsługę petentów nawet nie powiedział „ dzień dobry”…wstyd Panie Prezydencie… w przeciwieństwie do towarzyszącego mu pracownika Urzędu Miasta-to jest podstawa kulturalnego zachowania
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
miesiąc temu | ocena +3 / -3
leon
Tak historia jest ważna ...a dzisiejsi ludzie tez bedą historią???? Tamtym nie pomożecie
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
miesiąc temu | ocena +1 / -0
annus
Tamtym nie pomożecie .... :) ;) :) no słów brakuje
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
miesiąc temu | ocena +6 / -2
szkoda...
A czy Kutno i przedstawiciele Magistratu pamiętali o dacie 19 stycznia z przed 76 lat? Co, niewygodna historia?
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
miesiąc temu | ocena +1 / -2
komes
Trudna bo trzeba byłoby również uczcić pamięć pomordowanych przez Armię Czerwoną w Kutnie. Poczytaj ba..ranie z nowej lewicy zapoznaj się z materiałami a później pisz po forach muzeumkutno.com/de/aktuelle-informationen/smierc-kutnowskich-milicjantow-z-rak-zolnierzy-armii-czerwonej/
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
miesiąc temu | ocena +7 / -2
Alojzy Bąbel
Panie Zbyszku, może parę słów o tym jakie były skutki tej prowokacji zwanej powstaniem styczniowym, w szczególności na Kresach.
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń