[ZDJĘCIA] Oddali hołd bohaterom. Duża uroczystość pod Kutnem

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie szkoły w Mieczysławowie oddali dziś cześć tym, którzy 100 lat temu zgłosili się „na ochotnika” do wojska, by walczyć za Polskę i stawić czoła armii bolszewickiej. Z tej okazji odsłonięto pamiątkową tablicę i zorganizowano dużą uroczystość.

W dzisiejszej uroczystości w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieczysławowie wzięli udział m.in. przedstawiciele władz parlamentarnych, przedstawiciele władz samorządowych z powiatu kutnowskiego, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, reprezentanci stowarzyszeń z pow. kutnowskiego, czy mundurowi. Nie zabrakło oczywiście pocztów sztandarowych, nauczycieli i młodzieży. Tablicę poświęcił ks. Mirosław Czarnołęcki, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kutnie.

Pod odsłoniętą dziś tablicą przybyłe delegacje złożyły wieńce. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili: Danuta Krawczyk (dyrektor szkoły), Robert Jakubik (dyrektor departamentu oświaty Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi), dr hab. Dariusz Rogut (dyrektor łódzkiego oddziału IPN oraz poseł Tadeusz Woźniak.

- Spotykamy się z okazji setnej rocznicy powołania Armii Ochotniczej. Czcimy pamięć tych, którzy odpowiedzieli na apel Józefa Piłsudskiego i zgłosili się do wojska, którzy wnieśli własny entuzjazm, zapał, czas, poświęcenie, a wielu z nich własne życie. Spotykamy się na terenie szkoły, która liczy sobie 108 lat. To ponad wiek historii – podkreślała Danuta Krawczyk, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieczysławowie.

Dzisiejsza uroczystość została zorganizowana w związku z przypadającą w bieżącym roku 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 Instytut Pamięci Narodowej zainicjował ogólnopolską akcję upamiętnienia żołnierzy Armii Ochotniczej, którzy w chwili zagrożenia Ojczyzny stanęli do walki z bolszewikami.

Poprzez tworzenie tablic memoratywnych Instytut chce oddać hołd bohaterom, którzy z odwagą odpowiedzieli na wydany przez ministra do spraw wojskowych gen. Kazimierza Sosnkowskiego rozkaz nr 70 29/org. o utworzeniu z dniem 7 lipca Generalnego Inspektoratu Armii Ochotniczej, której dowódcą został gen. Józef Haller.

W ramach przedsięwzięcia Oddział IPN w Łodzi podjął inicjatywę upamiętnienia nauczycieli i uczniów Szkoły Rolniczej w Mieczysławowie, którzy również zgłosili się do służby w Armii Ochotniczej.

Młodzież i nauczyciele ze Szkoły Rolniczej w Mieczysławowie jako jedni z pierwszych odpowiedzieli na apel władz wojskowych. Ochotnicy z Mieczysławowa przybyli 10 lipca 1920 r. do Powiatowej Komisji Uzupełnień w Kutnie w celu bezpośredniego wcielenia do jednostki. Zostali przyjęci do Baonu Zapasowego 37 pp. pod dowództwem mjr. Albina Skroczyńskiego. W wyniku weryfikacji zakwalifikowano 46 uczniów (przyjęto 42), a z 4 nauczycieli - 2.

Szkoła obecnie funkcjonuje jako Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie, a organem prowadzącym od stycznia 2007 roku jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Szkoła Rolnicza w Mieczysławowie została utworzona przez Mieczysława Kretkowskiego (powstańca styczniowego) w celu podniesienia poziomu oświaty rolniczej na ziemi kutnowskiej. W czerwcu 1910 r. M. Kretkowski zakupił dwór z zabudowaniami oraz ponad 38 morgów ziemi parcelowanego majątku Wały pod Kutnem. Z środków własnych prowadził przebudowę budynków i dbał o rozwój placówki, m. in. zelektryfikował budynek, z prywatnych zbiorów urządził szkolną bibliotekę, przez szereg lat dopłacał do utrzymania szkoły.

Męska szkoła rolnicza w Mieczysławowie rozpoczęła swoja działalność od 01.01.1912 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE