Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Ogrzewalnia dla bezdomnych otwarta. „To kluczowa forma pomocy”

Opublikowano: 6 grudnia 2017 13:32
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Kutnie powstało kolejne miejsce wsparcia dla osób bezdomnych - ogrzewalnia, która dziś została oficjalnie oddana do użytku. To miejsce, w którym będzie mogła przebywać każda osoba bez dachu nad głową. Można tu będzie zjeść coś ciepłego, napić się ciepłej herbaty, czy wziąć prysznic. Otwarcie takiego miejsca wiązało się z obawami ze strony okolicznych mieszkańców, jednak władze uspokajają i mówią, że to niezbędny element pomocy bezdomnym i nie ma podstaw do strachu.

Reklama

O inicjatywie pisaliśmy już w poniedziałek. Ogrzewalnia będzie przyjmowała bezdomnych w godz. 16-8 każdego dnia, do 30 kwietnia 2018 roku. Czas otwarcia ogrzewalni może zostać wydłużony w przypadku silnych mrozów. Osoby bezdomne, które zgłoszą się do tego miejsca lub zostaną tu przywiezione przez policję lub straż miejską będą mogły korzystać z pomocy w formie schronienia, odzieży czy ciepłego napoju oraz posiłku. Do ich dyspozycji będzie także łazienka i prysznic. Będą mogły liczyć także na pomoc pracownika socjalnego.

Dziś ogrzewalni została oficjalnie otwarta. W spotkaniu z tej okazji wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta, na czele z zastępcą prezydenta Zbigniewem Wdowiakiem, przedstawicielem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, policji, straży pożarnej i straży miejskiej. Wszystkich przywitała dyrektor MOPS, Bożena Budnik. Mówiła, że w otwarcie ogrzewalni zaangażowało się wiele podmiotów, na czele z władzami Kutna. Wszystkim serdecznie dziękowała za wsparcie, oraz opowiedziała co nieco o nowym miejscu służącym do pomocy potrzebującym.

- Ogrzewalnia to element ochrony dla osób najbardziej zagrożonych wykluczeniem, jakimi są osoby bezdomne, a szczególnie te, które niestety mają problemy z wszelkiego rodzaju uzależnieniami. To element otwartości, wyznaczenia nowych standardów w ochronie tych osób. To także kontynuacja „Akcji Zima” i rozszerzenie wsparcia, w które angażują się wszystkie podmioty, szczególnie służby mundurowe, czy organizacje pozarządowe i inne życzliwe osoby, włącznie z wspólnotami wyznaniowymi – mówiła dyrektor Bożena Budnik, która złożyła podziękowania na ręce proboszcza i parafian z parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, którzy przekazali kutnowskiemu MOPS-owi komplety nowej i czystej odzieży na zimę.

Zbigniew Wdowiak mówił z kolei, że władze muszą dbać o dobro każdego. Mówił, że budowa chodników, jezdni, czy tworzenie miejsc do rekreacji i spędzania czasu to zadania, które samorząd realizuje w głównej mierze dla tych, którym powiodło się w życiu, ale pamiętać trzeba także o tych, którzy mieli mniej szczęścia.

- Zadaniem każdej wspólnoty samorządowej jest troska o losy wszystkich mieszkańców. Zadaniem samorządu jest wspieranie także tych, którzy nie odnieśli sukcesu w życiu, mają problemy z tym, aby normalnie funkcjonować. Stąd pomoc społeczna, która jest szczególnie ważną dziedziną naszej aktywności i która rocznie pochłania mniej więcej 1/4 budżetu. To bardzo istotne środki, przekazywane na pomoc osobom, które są zagrożone wykluczeniem społecznym – mówił Zbigniew Wdowiak.

Otwarcie ogrzewalni, mimo że ta jeszcze na dobre nie wystartowała, już wiąże się z obawami ze strony okolicznych mieszkańców. Zgłaszali się oni m.in. do naszej redakcji mówiąc, że nie chcą w swojej okolicy miejsca, w którym mogą przebywać nietrzeźwe osoby bezdomne. Zapytaliśmy więc w imieniu mieszkańców, czy są powody do strachu.

- Przez wiele lat funkcjonowała noclegownia w centrum miasta. Czy były powody do obaw? Nie ma podstaw by stwierdzać, że na obecnym etapie istnieje jakieś zagrożenie. W momencie, gdy sami będziemy próbować to miejsce stygmatyzować, naznaczać je w szczególny sposób, wtedy być może powstanie problem. Obecnie to kolejne miejsce wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem – mówił Zbigniew Wdowiak.

Mówił także, że sztuką jest się na coś zdecydować i wychodzić naprzeciw pewnym zjawiskom społecznym. Ogrzewalnia ma być więc kluczowym elementem pomocy w okresie zimowym, kiedy bezdomni są najbardziej narażeni na utratę życia lub zdrowia.

- W momencie, gdy dochodzi do sytuacji, że bezdomny umrze, zamarznie, to wszyscy pytają - „jak to jest możliwe, żeby zostawić człowieka bez wsparcia?”. Odzywa się nasze sumienie, że doszło do czegoś, co nie powinno mieć miejsca. Natomiast gdy tworzymy miejsca wsparcia dla bezdomnych to często w tych samych sumieniach powstaje zupełnie inna reakcja, mówiąca - „jak to tworzyć kolejną pomoc dla osób, które są uzależnione i bezdomne?”. Mamy więc trochę zaburzone postrzeganie rzeczywistości, bo jak bezdomny umiera to źle, ale jak chcemy temu zapobiegać, to też źle – dodał zastępca prezydenta.

Zadowolenia z otwarcia ogrzewalni nie krył także proboszcz parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, która często wyciąga pomocną dłoń w stronę potrzebujących. Mówił, że to miejsce będzie istotnym elementem w walce z problemami osób bezdomnych.

- Ze swojej strony mogę powiedzieć, że bardzo się cieszę ze stworzenia takiego miejsca. To moim zdaniem odpowiednie działanie i odpowiednia forma wsparcia. Ja, jako proboszcz parafii, nie jestem w stanie zorganizować takiej pomocy, a nawet jak jestem w stanie, to nie mam odpowiednich narzędzi, a tutaj miasto wychodzi naprzeciw tej potrzebie – mówił ks. Stanisław Zarosa SAC.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (16)
 • 4 lata temu | ocena +12 / -12

  Azi

  Ludzie zaczynają być bez serca . Czego żałujecie bezdomnym ? Jeżeli miałoby to pomoc chociaż kilku osobom to dobrze że to jest !! Jeżeli nie trafia tam Ci którzy mają lepsze miejsca trudno . Ale na pewno ten kto potrzebuje pomocy i się o tym dowie to skorzysta . Ludziom zawsze będzie coś nie pasowało , to , że za daleko bo kto tam dojdzie , gdyby było w centrum byłyby komentarze , że jak można w centrum takie coś zrobić. Dajcie coś dobrego przed świętami , nie bądźcie tak obojętni. !

 • 4 lata temu | ocena +1 / -1

  C3PO

  Najlepszy tekst to obawy okolicznych mieszkańców, przecież w 104 i 106 sama patologia mieszka, powinni mieć za grosz zrozumienia dla bezdomnych, którzy czasami wykazują się większą kulturą osobistą (choć nie wszyscy) niż ci przestraszeni okoliczni mieszkańcy.

  • 4 lata temu | ocena +3 / -3

   SKKS

   Skoro jest Pan takim wyrozumialym człowiekiem o dobrym sercu to niech Pan przyjmie tych ludzi do swojego domu.

 • 4 lata temu | ocena +9 / -9

  The Natoorat

  Ciekawe, co bezdomny będzie robił na końcu ul. Mickiewicza od godziny 8 do 16 ? Mam nieodparte wrażenie, że władze miasta w wyjątkowo perfidny sposób - z cyniczną obłudą - usiłują pozbyć się problemu bezdomnych z centrum. Policja, czy Straż Miejska, owszem, bezdomnego odwiezie do owej ogrzewalni na peryferiach miasta - zapewne przymusowo... Zanim ów człowiek przedrepcze kilka kilometrów w miejsce, gdzie z takich, czy innych względów wegetuje - minie sporo czasu. A o tym, żeby bezdomny z własnej, nieprzymuszonej woli miał wędrować na koniec Mickiewicza, do ogrzewalni - należy zapomnieć. Ci ludzie znajdą sobie w centrum inne, wygodniejsze i bardziej atrakcyjne miejsca, gdzie można się ogrzać i liczyć na dobre serce innych. Cała ta szopka z ogrzewalnią mocno trąci...

  • 4 lata temu | ocena +3 / -3

   Mar...

   Zgadzam sie z Tobą w 100% !

 • 4 lata temu | ocena +8 / -8

  Ja

  Ciekawe jak dlugo te pomieszczenia beda takie ladne i czyste

 • 4 lata temu | ocena +8 / -8

  zygmunt

  ramzes..popierasz tych ludzi bo chyba nie wiesz jak ciezko zapracowac na zycie oczywiscie mozna pomuc .dac mu prace widac ze to sa ludzie mlodzi tylko im nie chce sie pracowac -zpowazaniem

 • 4 lata temu | ocena +12 / -12

  Ramzes

  To dobra rzecz. Wszystkim krytykom chcę powiedzieć, że jeśli wiedzie im się dobrze a przynajmniej trochę lepiej od bezdomnych to niech się cieszą, Bogu dziękują i nie żałują tym, którym w zyciu nie wyszło ciepła czy trochę jedzenia. Wbrew pozorom nie jest istotne czy bezdomny stał się bezdomnym ze swojej winy czy nie ze swojej. Może pił, może przegrał swoje szanse, może robił rzeczy złe. Ale jego zycie będzie oceniał Bóg, jeśli istnieje a bez względu na powód sytuacji w jakiej się ktoś taki znalazł, to na ten moment jest to człowiek nieszczęśliwy i potrzebujący wsparcia a jeśli nie wsparcia to przynajmniej spokojnej obojętności a nie agresji.

 • 4 lata temu | ocena +10 / -10

  xx

  Kutno oszalalo tylko slychac pomoc dla bezdomnych mieszkania dla bezdomnych. ciepla herbatka. posilek. odziez.rencine socjalna.ale kto na to lozy pomsta do nieba jeszcze troche i za was sie wezma

 • 4 lata temu | ocena +11 / -11

  kuba

  jak zobaczylem te mordy na zdjeciach to sie zerzygalem

 • 4 lata temu | ocena +12 / -12

  bezdomny

  po co 2 ogrzewalnie na kutno? jedna przeciez działa juz jakis czas w hipermarkecie kerfur

  • 4 lata temu | ocena +11 / -11

   klient_kerfura

   no i jak mozna zauwazyc zapewne lepiej karmią w ogrzewalni w kerfurze, swieze bułeczki i wedlinka + dodatki od klientów, choc oczywiscie wielu takich jest co maja w dooopie los ubogich bliżnich:///

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  Renata

  krzyż na ścianie musi być. Po co to otwierać ? chyba żeby gieciorze mogli w cieple dupsko grzac. Mógł zostac sklep tak jak był!!!!

 • 4 lata temu | ocena +4 / -4

  ok szikago

  wdowiak na prezydenta