Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Po raz czwarty przeszli śladami dr Troczewskiego. Spotkali wyjątkowych gości

Opublikowano: ndz, 2 sie 2020 10:10
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kolejny już raz licznie zgromadzeni mieszkańcy Kutna i okolic wyruszyli z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w blisko dwugodzinny spacer. Wczorajszym przewodnikiem był Stanisław Wojdecki. Spacerowicze dowiedzieli się o tym kiedy i w jakich okolicznościach dr Troczewski przyjechał do naszego miasta i jakie zrobiło ono na nim wrażenie.

Reklama


Na trasie spaceru znalazło się miejsce, gdzie niegdyś funkcjonowała ochronka doktorstwa Troczewskich, kamienice przy ul. Narutowicza i Placu Piłsudskiego, w których małżonkowie mieszkali, Dom Dochodowy Straży Ogniowej, Szkoła Realna Polskiej Macierzy Szkolnej (obecny Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Dr. A. Troczewskiego) oraz miejsce gdzie z inicjatywy doktora usypano kopiec Kościuszki. Pan Stanisław bardzo szczegółowo opowiedział zebranym o wszystkich aspektach działalności Troczewskiego - o instytucjach, których powstanie zainicjował, w których się udzielał, o akcjach w jakie się angażował.

W ramach "smaczku" uczestnicy spaceru odwiedzili obecny Urząd Stanu Cywilnego, potocznie nazywany "willą doktora", w której państwo Troczewscy mieszkali w latach 1910-1920. O tym kto zbudował budynek, o jego cechach architektonicznych i o tym, co na przestrzeni lat się w nim znajdowało opowiedziała Aleksandra Szafrańska-Dolewska. Spacerowicze mogli zobaczyć pięknie odrestaurowane wnętrza willi - salę ślubów, pokój do składania nowożeńcom życzeń, pomieszczenia Centrum Dialogu Społecznego i salkę konferencyjną.

Wczorajszy spacer swoją obecnością uświetnili wyjątkowi goście, wśród zgromadzonych pojawili się sami Państwo Troczewscy. W ich rolę wcielili się Ewa Grząślewicz i Sławomir Małas.

Zadanie pn. „Spacerem po Kutnie” dofinansowane jest ze środków finansowych Miasto Kutno.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)
  • rok temu | ocena +8 / -8

    Brat

    Brawo Stasiu jestem jak zawsze z Ciebie dumny