Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Strażak, pasjonat historii, honorowy obywatel miasta. Pożegnaliśmy człowieka zasłużonego dla regionu kutnowskiego

Opublikowano: czw, 1 kwi 2021 18:28
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wczoraj powiat kutnowski żegnał śp. Ludwika Zalewskiego – człowieka niezwykle zasłużonego dla gminy Żychlin i naszego regionu.

Reklama

Ludwik Zalewski urodził się 6 września 1926 r w Zgierzu. Wczesne dzieciństwo spędził w miejscu urodzenia, następnie wraz z rodzicami przybył do Żychlina, gdzie kontynuował naukę w Szkole Podstawowej Nr 1. W 1938 r. wstąpił do harcerstwa. Od 1940 r. rozpoczął pracę w późniejszych zakładach EMIT. 

- W czasie wojny jako łącznik przenosił przez pobliską granicę różne materiały dla walczącego podziemia. Kilkukrotnie zatrzymywany przez Niemców i torturowany. Po wojnie kontynuował naukę w szkole przyzakładowej. Dalsza nauka i praktyka w zawodzie zaowocowała tytułem inżyniera uzyskanym na Politechnice Warszawskiej. Od 1952 r. rozpoczął pracę w szkole, gdzie nauczał nieprzerwanie do 1984 r. z późniejszą pracą na pół etatu – przypominają władze Gminy Żychlin.

Jego życiową pasją była historia. ŚP. Ludwik Zalewski gromadził okruchy historii ziemi żychlińskiej i kutnowskiej i popularyzował ją wśród lokalnej społeczności. Był zapalonym, gawędziarzem, który chętnie dzielił się swoją wiedzą z mieszkańcami podczas licznych spotkań i wydarzeń. 

- Był honorowym prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Żychlinie. Za swoje zasługi został odznaczony m.in: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką OSP, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi dla ZHP i OSP, medalem Zasłużony dla Powiatu Kutnowskiego jak również za całokształt działalności społeczno-obywatelskiej, statuetką „Super Puls Żychlina”. Cześć Jego Pamięci! – piszą przedstawiciele Gminy Żychlin.

Wczoraj odbyły się uroczystości pogrzebowe ŚP. Ludwika Zalewskiego, w czasie uroczystej mszy świętej, przy zachowaniu środków ostrożności, zasłużonego dla miasta i regionu, wspaniałego człowieka, żegnały władze samorządowe, poczty sztandarowe, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, Związku Harcerstwa Polskiego, rodzina, przyjaciele oraz mieszkańcy Żychlina.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)
  • 10 miesięcy temu | ocena +1 / -0

    mario

    Wspaniały człowiek , miałem okazję z nim porozmawiać kilka razy, zawsze uśmiechnięty, Ogromna strata