Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Urzędnicy, mundurowi i inni pomagają bezdomnym! MOPS o Akcji Zima

Opublikowano: śr, 5 lut 2020 10:39
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej krótko podsumowują przebieg tegorocznej Akcji Zima, która trwa w naszym mieście od początku października. Przypomnijmy, że pracownicy MOPS i partnerzy Akcji pomagają bezdomnym, osobom zagrożonym bezdomnością i takim, które mieszkają w fatalnych warunkach lub są niesamodzielne.

Reklama

Akcja Zima organizowana i koordynowana jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pomagają w niej partnerzy, wśród których znajdują się m.in. służby mundurowe, kutnowski szpital, parafie, organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

- Akcja Zima przebiega bardzo sprawnie, szczególnie z tego powodu, że w tym roku pogoda stoi po naszej stronie. Nie odnotowaliśmy żadnych przypadków wychłodzenia, zmarznięcia czy zagrożenia życia lub zdrowia wśród osób bezdomnych – mówi Joanna Gała z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W Akcję Zima bardzo zaangażowani są funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy dotąd podjęli aż 210 interwencji. Z kolei kutnowscy policjanci interweniowali 42 razy. Mundurowi – w zależności od sytuacji – przewożą osobę np. do szpitala, ogrzewalni, noclegowni, czy do miejsca zamieszkania. Interwencje mogą się też kończyć przewiezieniem do izby zatrzymań, wezwaniem karetki lub pouczeniem.

- Oczywiście pracownicy socjalni także sprawdzają miejsca w których mogą przebywać osoby bezdomne, odwiedzają też ogrzewalnię, do której takie osoby są kierowane – dodaje J. Gała.

Warto podkreślić, że organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i Związki Wyznaniowe również nie próżnują. W ramach Akcji Zima przekazują odzież i żywność osobom bezdomnym lub zagrożonym bezdomnością. Prowadzone są też akcje terapeutyczne.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi także współpracę z lokalnymi mediami (nieodpłatna publikacja informacji na temat Akcji, udostępnianie materiałów promocyjnych).

Przychodnia Dermex zapewnia dostęp do lekarza pierwszego kontaktu i specjalistów.

Kilka liczb: w ramach tegorocznej Akcji Zima z ogrzewalni skorzystało 97 osób (liczba rzeczywista), w tym 72 to osoby z Kutna i 25 spoza Kutna (w tym obcokrajowcy). Noclegów w ogrzewalni odnotowano 1109, co daje średnio 9 osób na dobę przebywających w tym miejscu.

- Cały czas działa również kutnowska noclegownia, tam także kierowane są osoby bezdomne. Średnio pojawia się tam ok. 20 osób na dobę – mówi Joanna Gała.

Sekcja Dziennego Domu Pomocy Społecznej znajdująca się w Centrum Seniora przekazała 688 porcji posiłków. Pracownicy socjalni MOPS kilkanaście razy wraz ze strażnikami miejskimi dokonywali wieczornych objazdów miasta.

Urzędnicy MOPS poinformowali dziś także, że w przypadku jednej osoby nawiązano stałą współpracę z gminą ościenną, 159 razy wydano odzież bezdomnym (126 razy w ogrzewalni), a wolontariusze z noclegowni kontynuują swoje prace w lokalnym środowisku (roznoszenie ulotek informujących o Akcji Zima, sprzątanie pomieszczenia z odzieżą).

Co niepokoi tych, którzy zaangażowani są w Akcję Zima? W tym miejscu wymieniono pogarszający się stan zdrowia osób bezdomnych, brak współpracy ze strony osób korzystających z ogrzewalni, pogłębiający się nałóg alkoholowy czy przepełnione schroniska.

Akcja Zima ma potrwać do końca kwietnia. Pracownicy MOPS deklarują jednak, że w przypadku złych warunków atmosferycznych i mrozów może zostać przedłużona.

MOPS apeluje do mieszkańców Kutna, by w przypadku napotkania osoby bezdomnej poinformować ją o możliwości skorzystania z pomocy lub - jeśli sytuacja tego wymaga - nie bać się zadzwonić pod numer alarmowy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)
 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Parodia

  Śmieszny ten teatr. Statystyka tylko.

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  Jan

  Wiesław !!! Jesteś naprawdę bardzo ostry ......

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Wiesław

  Mundurowi poratują bezdomnego mandatem a ksiądz zabezpieczy mu tyły