Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] W centrum oddają krew. „Czujemy, że ratujemy czyjeś życie”

Opublikowano: sob, 8 lut 2020 10:59
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W centrum Kutna zaparkował wyjątkowy pojazd – krwiobus, czyli mobilny punkt poboru krwi. Mieszkańcy naszego miasta chętnie odwiedzają to miejsce by – jak mówią – pomagać w ratowaniu życia.

Reklama

Krwiobus można spotkać na ulicy Królewskiej. Autobus posiada specjalistyczne wyposażenie, które pozwala przeprowadzać akcje krwiodawstwa poza Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Takie pojazdy często wykorzystywane są – tak jak dziś – do zbiórek krwi w dniach wolnych od pracy.

Kutnianie chętnie oddają krew, o czym przekonaliśmy się rozmawiając z jedną z mieszkanek chwilę po tym, jak wyszła z krwiobusa.

- Krew oddaję od kilku lat, podobnie jak inni członkowie mojej rodziny. Czujemy, że w ten sposób możemy uratować komuś życie. Ważna jest też edukacja, mówienie ludziom o tym, jak ważne jest oddawanie krwi. Sama przekonałam do tego kilka osób, z czego jestem ogromnie dumna – mówi nam mieszkanka naszego miasta.

Jeśli chcesz zostać krwiodawcą musisz pamiętać o kilku zasadach. Osoba chcąca oddać krew musi mieć ukończone 18 lat. Ważna jest też masa ciała, która musi wynosić więcej niż 50 kg. Poza spełnieniem wagowego wymogu, nie może być również dysproporcji waga-wzrost, dlatego zostało wprowadzone ograniczenie nie tylko dolnego, ale i górnego BMI 18,5 - 35 dla dawców krwi pełnej lub jej składników otrzymywanych metodą aferezy i powyżej 70 kg dla dawców krwinek czerwonych met. Erytroaferezy.

Warunków do spełnienia jest wiele – krwi czasowo nie mogą oddawać m.in. osoby po dużym zabiegu operacyjnym, kobiety w ciąży lub w trakcie karmieni piersią, a także osoby, które wróciły z obszaru, w którym występują endemicznie choroby tropikalne, oraz z krajów o dużej częstości występowania nosicieli przeciwciał anty-HIV i chorych na AIDS.

Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat znajdują się TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)
 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  oleś

  Jak robią zapasy z krwi - to jak nic będzie uliczna ruchawica. Podobno w planach władzy (jedynie słusznej -rzecz jasna) jest amnestia dla recydywistów . Pilnie potrzebna jest większa ilość miejsc w kryminale dla internowanych niebawem tęczowych rowerzystów i bolszewickiego pomiotu. Tego uczy nas historia - ABY UTRZYMAĆ SIĘ PRZY ... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   gm3

   Jestem też tego zdania ale pod warunkiem, że mowa jest o władzy autorytarnej z inklinacją katolicko- faszystowską.

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Security

  Nieroby 500 plusowe powinni tam być w pierwszej kolejności.

 • 2 lata temu | ocena +16 / -16

  podziwiam

  Każda kropla Waszej krwi ratuje komuś życie. Krwiodawcy, jesteście prawdziwymi cichymi bohaterami. Pomagacie, choć nigdy nie widzieliście nawet osoby, która będzie żyła, dzięki Waszemu poświęceniu. Dziękujemy Wam.

 • 2 lata temu | ocena +10 / -10

  tolo

  Jak będzie BUM a naród ułoży kosy na sztorc no krew będzie niezbędna w szpitalach polowych. Ależ czy uchodzi aby walecznym patriotom ze szwadronów PiS przetaczano krew pobraną dajmy na to od pedałów?

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   rada

   ić na gryla