Reklama

[ZDJĘCIA] W gminie Bedlno pamiętali o bohaterach. Przybyli samorządowcy i senator

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W sobotę w Pleckiej Dąbrowie odbyły się uroczystości poświęcone sierpniowym wydarzeniom z 1920 r., wojny z Rosją bolszewicką oraz Świętu Wojska Polskiego. Mszę Świętą odprawił ks. proboszcz Robert Lejwoda.

Przybył gospodarz Gminy wraz z małżonką, Pan Józef Ignaczewski, senator Przemysława Błaszczyk, sekretarz gminy, radni powiatowi, radni gminni, strażacy, dzieci wraz z nauczycielami, poczty sztandarowe OSP i szkół gminnych, parafianie. Oprawę uroczystość zapewniła orkiestra Dęta OSP z Tumu, a honorowe warty zaciągnęli młodzi kawalerzyści z Polskiego Klubu Kawaleryjskiego. Wnętrze kościoła przyozdobione zostało elementami uzbrojenia kawaleryjskiego i barwnych proporców.

Po mszy nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie tablicy przed kościołem dedykowanej 100-ej rocznicy urodzin Jana Pawła II i wojnie 1920 r.. Następnie kolumna uczestników uroczystości przemaszerowała pod pomnik z 1937 r., wystawiony żołnierzom, mieszkańcom Gminy Plecka Dąbrowa, poległym w latach 1914-1921. Pan Wójt założył biało-czerwony proporzec na maszt obok pomnika, a po jego podniesieniu orkiestra zagrała Hymn Narodowy. W krótkich przemówieniach głos zabrał Wójt, Senator i Marek Drabik, który przybliżył historię pomnika. Po złożeniu przez delegacje wiązanek kwiatów (w imieniu powiatu kutnowskiego - radni powiatowi: Elżbieta Milczarska i Marek Drabik), wypuszczone zostały gołębie.

Warto dodać, że pomnik w Pleckiej Dąbrowie jest jedynym autentycznym pomnikiem na terenie Powiatu Kutnowskiego, który wystawiony w 1937 r., dzięki mieszkańcom, dotrwał do dziś. Został on częściowo zniszczony we wrześniu 1939 r., a dzięki mieszkańcom odbudowany w 1981 roku.

Info: Marek Drabik, foto: M. Drabik, GOK Bedlno

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE