Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Władze Kutna oddają hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dzisiaj obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tej zbrodni. Z powodu obostrzeń sanitarnych są to uroczystości skromne i symboliczne. Podobnie było w przypadku samorządu Miasta Kutno.

Reklama

Przez dziesięciolecia władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich dementowały, by to Rosjanie byli odpowiedzialni za zbrodnię katyńską. W końcu jednak nadszedł przełom.

- 13 kwietnia 1990 władze rosyjskie oficjalnie przyznały, że zbrodnia w Katyniu była jedną z ciężkich zbrodni stalinizmu. 50 lat wcześniej, wiosną 1940 roku NKWD zamordowało ponad 21,5 tysiąca polskich oficerów w Katyniu, Charkowie, Kalininie, Kijowie i Mińsku - przypominają władze Miasta Kutno.

Egzekucji ofiar uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej. Zwłoki rozstrzelanych - głównie przedstawicieli polskiej inteligencji - ukryto w masowych mogiłach.

- W 81. Rocznicę tamtych wydarzeń władze Kutna upamiętniły poległych. Zastępca Prezydenta Kutna Zbigniew Wdowiak złożył kwiaty przy pomniku na cmentarzu w Głogowcu - informuje Urząd Miasta w Kutnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy