Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Z Betlejem do Kutna. Dotarło do nas Światło Pokoju

Opublikowano: wt, 17 gru 2019 11:21
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Harcerze kutnowskiego hufca ZHP reprezentowani przez HO Julię Szałwińską, pwd. Małgorzatę Olkiewicz, pwd. Natalię Zyburę oraz pwd. Zuzannę Miziołek przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju dla mieszkańców Kutna. Światełko z ich rąk odebrał Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Sikora, Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Grzegorz Chojnacki oraz Zastępcy Prezydenta Miasta Jacek Boczkaja i Zbigniew Wdowiak.

Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)
 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  lolek

  W środę 18 grudnia b.r., o godz. 18, przed Sądem Rejonowym w Kutnie, podobnie jak przed wieloma sądami w Polsce, odbędzie się WIEC POPARCI dla , jedynie słusznej partii - Z PRAWEM na BAKIER i jej jedynie słusznej linii politycznej dotyczącej dyscyplinowania sędziów. Zamiast przemówień, odbędzie się chóralne wykonanie ... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Michał

  To może by tak w ramach rewanżu zorganizować krucjatę młodych podobną do tej ze średniowiecza ??? Ps. Kto jak kto ale z kościoła katolicki ma tyle samo wspólnego z pokojem na ziemi co ja z kościołem katolickim.

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   Kutnianka.

   No to skoro masz niewiele wspólnego z Kościołem to co się wypowiadasz? Najwięcej o Kościele mają do powiedzenia Ci, którzy są od niego z daleka. Zabawne, a może żałosne ? Czy jest coś złego w Światełku Pokoju, że Ci przeszkadza ?

   • 2 lata temu | ocena +3 / -3

    Prawde powiadam Ci...

    Pewnie przeszkadza mu hipokryzja takich jak Ty. Przypominasz sobie sieroty z Aleppo, którym pisowska banda nie chciała pomóc? Przyklasnęłaś im wtedy jak większość z was! Prawda? No...i nie zapomnij w czasie wigilii o pustym miejscu przy stole....będzie takim dopełnieniem tej całej obłudy.

   • 2 lata temu | ocena +3 / -3

    Uncle Ho

    Najwiecej o życiu osób nienależących do Kościoła, ma do powiedzenia Kościół. Cytując Ciebie: 'Zabawne, a może żałosne ?' Gdy kościółek odstosunkuje się od niewierzących, Ci pewno przestaną się wypowiadać na jego temat. To chyba proste?

   • 2 lata temu | ocena +4 / -4

    Michał

    W " swiatelku pokroju " nie ma nic złego , zło widzę w hipokryzji , cynizmie oraz zakłamaniu kościoła.