Reklama

Zmiany w zakresie podatku PIT na 2019 rok odnośnie samochodów osobowych

Opublikowano:
Autor:

Zmiany w zakresie podatku PIT na 2019 rok odnośnie samochodów osobowych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nadchodzący rok 2019 przyniesie ze sobą obszerne zmiany w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wprowadzone uchwały w założeniu mają uprościć system podatkowym, zredukować liczbę obowiązków formalnych nałożonych na przedsiębiorstwa oraz zachęcić podatków do wychodzenia z szarej strefy.

Zmiany w zakresie podatku PIT na 2019 rok odnośnie samochodów osobowych

Nadchodzący rok 2019 przyniesie ze sobą obszerne zmiany w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wprowadzone uchwały w założeniu mają uprościć system podatkowym, zredukować liczbę obowiązków formalnych nałożonych na przedsiębiorstwa oraz zachęcić podatków do wychodzenia z szarej strefy.

Największa rewolucja zapowiada się w związku ze zmianami w zakresie użytkowania samochodów osobowych, które są zarówno środkami trwałymi, jak i są użytkowane na podstawie innych umów (najem, leasing, dzierżawa, użyczenie). Główną zmianą w zakresie amortyzacji samochodów osobowych jest podwyższenie limitu wartości początkowej, która może stanowić koszt podatkowy – obecnie wartość ta wynosi 20 000 EUR, zaś od przyszłego roku będzie ona zwiększona do kwoty 150 000 PLN (zmiana ta odnosi się również do limitu składek na dobrowolne ubezpieczenie AC). Niestety, o ile w dotychczasowych przepisach nie było mowy o żadnym ograniczeniu przy umowach leasingu, o tyle od 2019 roku podatnicy, którzy użytkują samochód osobowy na takiej podstawie, a którego wartości wynosi powyżej 150 000 pln, nie będą mogli zaksięgować jako koszt całej faktury – będzie ich bowiem obowiązywało organicznie identyczne jak przy samochodach będącymi środkami trwałymi. Takie rozwiązanie uderzy przede wszystkim w bogatszych podatników.

Kolejną zmianą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest wprowadzenie ograniczenia odnośnie wydatków związanych z bieżącą eksploatacją samochodów osobowych. Obecnie nie ma znaczenia, czy samochód użytkowany jest zarówno do celów prywatnych i firmowych, czy tylko do celów firmowych. Wszystkie wydatki (takie jak paliwo, myjnia, opony itp.) mogą stanowić koszt podatkowy w pełnej wysokości (zwykle kwota netto z faktury plus 50% nieodliczonego podatku VAT). Od następnego roku tylko 75% ww. kosztów będzie mogło być zaksięgowanych jako koszty podatkowe. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy firma zdecyduje się przeznaczyć samochód tylko i wyłącznie na cele firmowe – wtedy będzie miała prawo do dokonywania odliczeń na takich zasadach jak obecnie (jednocześnie podatnik będzie musiał prowadzić szczegółową ewidencję przejazdów – analogiczną jak obecnie prowadzi się dla pojazdów zgłoszonych na druku VAT-26).

Dlatego jeżeli chce się dokonać zakupu droższego samochodu w niedalekiej przyszłości, warto zastanowić się na podjęciem takiej decyzji jeszcze w tym roku – może to pozwolić zaoszczędzić całkiem sporą sumę na podatkach. Prowadząc Księgowość na Wilanowie będziemy Ci w stanie doradzić, jaką formę użytkowania samochodu wybrać, tak aby zoptymalizować koszty i wykorzystać przepisy obowiązujące do końca grudnia bieżącego roku.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE