Reklama

Reklama

Znów można wchodzić do lasów, a w całej Polsce masowe pożary

Opublikowano: wt, 21 kwi 2020 07:59
Autor:

Znów można wchodzić do lasów, a w całej Polsce masowe pożary - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Minęły trzy tygodnie zakazu wchodzenia do lasów i teraz znów możemy je odwiedzać. W większości z nadleśnictw obowiązuje jednak najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Tylko w niedzielę strażacy i leśnicy gasili 172 pożary lasów w całej Polsce – to dobowy rekord od początku roku.

Reklama

Wprowadzony 3 kwietnia zakaz wstępu do lasów jest od wczoraj nieaktualny. Ponadto na terenie lasów nie obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. Teraz pojawił się jednak inny problem.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Instytut Badawczy Leśnictwa, poza północnymi regionami kraju w niemal całej Polsce obowiązuje w lasach trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Ogień pojawia się coraz częściej, z danych Lasów Państwowych wynika, że od 1 stycznia w kraju wybuchło ponad 2100 pożarów lasów i 23 tysiące pożarów traw. Zagrożenie pożarowe można sprawdzić w specjalnym serwisie Instytutu Badawczego Leśnictwa [KLIK].

Czy czeka nas więc kolejne zamknięcie lasów? Decyzja za każdym razem należy do lokalnego nadleśnictwa, jednak póki co nie ma spełnionych wszystkich warunków. Co prawda jest sucho i brakuje deszczu, ale temperatury nie są wysokie. Pamiętać należy, że spacerując w lasach pod żadnym pozorem nie wolno używać ognia, a także wjeżdżać tam samochodem - sucha ściółka może zapalić się od rozgrzanych części podwozia. Wilgotność ściółki w niektórych miejscach spadła do krytycznych 8-12 proc. Pożywką dla ognia jest też to, że w lasach nie ma jeszcze bujnej, świeżej roślinności a tylko suche liście i łodygi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)
  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    ali

    W lasach jest bardzo sucho,zbiorniki naturalne wyschnięte,więc rozsadek podpowiada żeby jak najszybciej zakazać wstępu do lasu, w razie pożaru nie ma jak gasić. W tej chwili pali się Biebrzański Park Narodowy.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    niunia

    Ludzie chodzą po ulicach, na przejściach dla pieszych są wypadki!