Reklama

Reklama

ZUS zapewnia: "Jesteśmy gotowi do realizacji tarczy antykryzysowej"

Opublikowano: sob, 28 mar 2020 10:28
Autor:

ZUS zapewnia: "Jesteśmy gotowi do realizacji tarczy antykryzysowej" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że jest gotowy do realizowania tzw. tarczy antykryzysowej. - Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa będą realizowane priorytetowo – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach. Ułatwienia obejmują m.in. zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub FEP przez 3 miesiące.

- Jesteśmy przygotowani na wdrożenie rozwiązań prawnych, które są ułatwieniem dla wielu pracodawców i pracowników. Proponowane w ustawie trzymiesięczne zawieszenie opłacania składek przez mikroprzedsiębiorców nie wpłynie negatywnie na ich świadczenia wypłacane z ZUS – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponadto nowa ustawa przewiduje świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych. Zniesiona będzie także opłata prolongacyjna za skorzystanie z ulg w opłacaniu składek.

- Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa, będą realizowane priorytetowo i będą zautomatyzowane. Wychodzimy z założenia, że w tym trudnym czasie należy zrobić wszystko, aby pomóc przedsiębiorcom i pracownikom – podkreśla prezes Zakładu.

Przedsiębiorcy, którzy są w trudnej sytuacji, mogą już teraz korzystać z innych rozwiązań proponowanych przez ZUS. Chodzi m.in. o odroczenie składek ze względu na epidemię koronawirusa.

- Skróciliśmy do 1 strony i maksymalnie uprościliśmy wniosek o odroczenie płatności. Wystarczy wypełnić kilka danych i krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy – wyjaśnia prof. Uścińska.

Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (14)
 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Anty

  Jestem ciekaw czy mi państwo pomoże jak nie będę mógł pracować bo zdrowie nie będzie pozwalać dostanę być może rentę i dalej sam sobie radz i tyle mam z tego państwa niestety.

 • 2 lata temu | ocena +11 / -11

  Pracujący na 500+

  Do ja - to weź się nygusie za robotę, a nie tylko czekasz na 500 + z naszych podatków!

  • 2 lata temu | ocena +9 / -9

   Damian

   Właśnie. Do roboty nieroby źerujace na socjalu na który muszą się złożyć inni uczciwie pracujący ludzie.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  tix

  ZUS - gotowy i zwarty jak dwa półdupki.

 • 2 lata temu | ocena +13 / -13

  Iwo

  500 plusy juz trzęsą dupa za pieniędzmi.

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   D

   Dziwny jesteś. Masz problemy które nikogo nie obchodzą. Nie rób sobie wiecej obciachu i przestań pisać bzdety....

   • 2 lata temu | ocena +14 / -14

    Guenia

    Przecież ten człowiek pisze prawdę. Moi sąsiedzi juz od tygodnia obydwoje bezrobotni z trójka dzieci chodzą i wrzeszcza ze tylko spróbują nie wypłacić po 500 w związku z epidemia bo przecież im się te pieniądze należą jak psu buda.