Reklama

Reklama

Związek żąda wyższych wynagrodzeń dla nauczycieli. Jest wniosek w Sejmie, rusza zbiórka podpisów

Opublikowano: czw, 13 lut 2020 09:46
Autor:

Związek żąda wyższych wynagrodzeń dla nauczycieli. Jest wniosek w Sejmie, rusza zbiórka podpisów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia - Choć marszałek Sejmu nie znalazła w ciągu ostatnich tygodni chwili, by się spotkać z przedstawicielami ZNP, to Związek nie zamierza dłużej czekać z akcją zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy gwarantującej nauczycielom godne zarobki - donosi Głos Nauczycielski.

Reklama

– Do biura podawczego Sejmu złożyliśmy ponad 1200 podpisów, które są potrzebne do zarejestrowania komitetu inicjatywy obywatelskiej – poinformował wczoraj prezes ZNP Sławomir Broniarz. – Chcieliśmy złożyć podpisy na ręce pani marszałek, od ponad miesiąca zabiegaliśmy, by to zrobić, by marszałek znalazła chwilę na rozmowę z nami. Niestety pani marszałek jest tak zajęta, że nie jest w stanie odpowiedzieć nam na pytanie, kiedy chciałaby się spotkać z przedstawicielami środowiska, które przecież sama reprezentuje. Elżbieta Witek jest z zawodu nauczycielką.

ZNP zebrał wspomniane podpisy jeszcze w styczniu br., ale czekał z ich złożeniem w Sejmie na wyznaczenie przez marszałek Elżbietę Witek terminu spotkania. W poprzednich latach autorzy obywatelskich projektów ustaw zwyczajowo spotykali się z marszałkiem Sejmu, by w ten uroczysty sposób inicjować zbiórkę wymaganych przez prawo 100 tys. podpisów.

Przypomnijmy – zgodnie z ustawą o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, czynności związane z przygotowaniem projektu ustawy, jego rozpowszechnieniem, promocją oraz organizacją zbierania podpisów spoczywają w rękach właśnie komitetu inicjatywy ustawodawczej. Komitet taki może utworzyć grupa co najmniej 15 obywateli, którzy wskazują swojego pełnomocnika i jego zastępcę (w przypadku projektu ZNP jest to – 19 osób reprezentujących ZG). Jednym z zadań komitetu było zebranie pod projektem pierwszego 1000 podpisów, wymaganego do złożenia u marszałka Sejmu zawiadomienia o utworzeniu komitetu.

To kluczowy moment procedury. Przyjęcie przez marszałek Sejmu zawiadomienia o powołaniu komitetu inicjatywy obywatelskiej (co powinno się wydarzyć w ciągu 14 dni) uruchomi procedurę zbiórki minimum 100 tys. podpisów pod projektem. Od momentu przyjęcia zawiadomienia komitet może też rozpocząć kampanię promocyjną dotyczącą projektu. Komitet ma na to wszystko maksymalnie 3 miesiące liczone od daty postanowienia marszałka Sejmu o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu.

– Nasza inicjatywa zakłada, że wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela będzie powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju ogłaszanym przez GUS. To przeciętne wynagrodzenie obliczane na podstawie danych z III kwartału roku poprzedniego będzie krokiem na rzecz istotnej poprawy sytuacji materialnej nauczycieli – tłumaczy prezes ZNP.

Inicjatywa obywatelska jest efektem decyzji 42. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP, który chciał zmiany sposobu ustalania wysokości średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela, w efekcie czego nauczycielskie zarobki zostałyby związane ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.

Zgodnie z pomysłem, wysokość średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego powinna stanowić określony procent przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w III kwartale roku wcześniejszego. Dlaczego w III kwartale? To efekt kalendarza prac nad budżetem państwa. Informację na temat wynagrodzeń w IV kwartale Główny Urząd Statystyczny publikuje w marcu roku następnego. Czyli wtedy, gdy Sejm już ma za sobą prace nad budżetem. Dlatego najnowsze dane na temat wysokości średniej płacy należy czerpać z danych z III kwartału.

Związek zaproponował, by w art. 30 ust. 5 KN zapisać, że stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego określa w rozporządzeniu ministerstwo edukacji, a kwota wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela dyplomowanego z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym stanowi co najmniej 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie zasadnicze na pozostałych poziomach awansu i wykształcenia byłoby proporcjonalnie niższe, z tym, że wynagrodzenie stażysty z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym stanowiłoby co najmniej 73 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego.

– Liczymy na to, że uda nam się zebrać nie tylko 100 tys. podpisów, ale też przekonać parlament, że płace nauczycieli powinny wynosić zdecydowanie więcej niż dziś – uważa prezes Związku.

Przypomniał, że w styczniu br. wzrosły wynagrodzenia jedynie niewielkiej grupy 19 tys. nauczycieli o najniższych zarobkach. A i to tylko dlatego, żeby ich pensje nie były niższe od wynagrodzenia minimalnego w gospodarce!

– To uwłacza godności zawodu nauczyciela. Okazuje się bowiem, że pensja nauczyciela jest niższa od wynagrodzenia minimalnego – podkreśla prezes ZNP. – Chcemy, żeby dobra jakość polskich nauczycieli, która wielokrotnie była przywoływana w ostatnich tygodniach choćby na podstawie wyników międzynarodowego badania umiejętności piętnastolatków PISA, była także w jakiś sposób podkreślona poprzez podwyżkę wynagrodzeń. Gdyby parlament przyjął nasze rozwiązanie, to wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego wynosiłoby 4931 zł, a stażysty – 3599 zł.

Przyjęcie propozycji ZNP oznaczałoby, że płaca zasadnicza nauczyciela dyplomowanego byłaby o ok. 1,1 tys. zł wyższa, a stażysty – o ponad 800 zł.

– Jestem przekonany, że nauczyciele poprą tę inicjatywę, a zebranie ponad 100 tys. podpisów w ciągu 3 miesięcy nie będzie problemem. Liczymy na wsparcie całego środowiska nauczycielskiego, a nie tylko osób skupionych w ZNP. Nauczycielska bieda nie ma barw związkowych czy politycznych. Wszyscy nauczyciele zarabiają tak samo źle – przypomina prezes ZNP. – Wydawało mi się, że marszałek Witek, nauczycielka, jedna z nas, będzie orędownikiem naszej sprawy. Szkoda, że to się odbywa tak, jak się odbywa. Będziemy zabiegali o spotkanie z każdym z wicemarszałków Sejmu, by przedstawić cele i założenia naszej inicjatywy oraz szukać poparcia wśród wszystkich klubów parlamentarnych.

Źródło: Głos Nauczycielski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (31)
 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  Beata

  Te nauczyciekie . nieroby to niech się wezmą za pracę a nie znów zaczynają mącić kosztem uczniów.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  i

  dlaczego kci pokazuje to indywidum oni znikli z ekranu telewizyjnego

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  sochis

  No tak i może jeszcze strajk, który będzie wspierał Pan Wdowiak...tak wspierał, tak wspierał, że jego decyzją nie wypłacono nauczycielom ani złotówki rekompensaty ze środków które UM dostał na nauczycielskie pensje!!!

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Pozdrawiam

  Broniarz i jego zachcianki państwo nie głupie, a papier wszystko przyjmie.

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  Ja

  Po co kształcić obateli, ciemnota nie stwarza problemów, głosuje za 500+ i emeryturą o 5 zł wyższą!!!

 • 2 lata temu | ocena +16 / -16

  rodzic

  Popieram Was nauczyciele! Trzymam kciuki za powodzenie waszych starań.

 • 2 lata temu | ocena +24 / -24

  Ja

  Znowu zaczyna, awanturnik dziadyga

 • 2 lata temu | ocena +30 / -30

  bronek

  Oho... nierób i pasożyt się uaktywnił... jak zwykle przed wyborami. Znowu chce coś dla siebie ugrać. Przecież nauczycieli to on ma gdzieś, dla niego liczy się tylko kasa i ciepły dożywotni stołek

 • 2 lata temu | ocena +13 / -13

  Prawdę ci powiem...

  Już bezrobotna tepa masa nierobów pisowskich wyciera sobie mordy nauczycielami. No tak... edukację ukończyło się na szkole podstawowej więc można frustrację wylewać na forum. Tylko tyle możecie.

  • 2 lata temu | ocena +17 / -17

   Mów mi Panie Januszu

   Pan dlaczego nie w pracy? Odbijanie karty się znudziło? Lepiej stać co miesiąc w UP podbijać ubezpieczenie na kolejny miesiąc?

   • 2 lata temu | ocena +2 / -2

    Prawdę ci powiem...

    Skąd to przekonanie ze nie jestem w pracy. Janie byłbyś Pan naprawdę rozczarowany. Proszę nie mierzyć wszystkich miarą pisowca.

 • 2 lata temu | ocena +21 / -21

  Jan

  Broniarz żąda , państwo daje i tak do końca rządów PIS. Wygra PO to żądania tego platformerskiego sługusa się zakończą.

 • 2 lata temu | ocena +10 / -10

  Górnik

  Kasa poszła na emerytów , żeby wiedzieli ba kogo głosować , nauczyciele znów na końcu kolejki po podwyżkę .

 • 2 lata temu | ocena +33 / -33

  Mów mi Panie Januszu

  "Drodzy nauczyciele", pamiętajcie że Wasza praca to nie tylko dyktowanie uczniowi podręcznika do zeszytu, zadawanie prac domowych i umawianie kartkówek/sprawdzianów na jeden termin z innymi przedmiotami. Waszym obowiązkiem jest również przekazywanie swojej wiedzy, dbanie o to aby uczeń wychodząc z lekcji rozumiał to c... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +6 / -6

   Sfrustrowany polonista

   "co raz bardziej słabsze"? Na języku polskim pan/i raczej nie uważał/a.

  • 2 lata temu | ocena +15 / -15

   Nie nauczyciel

   Janie... problem polega na tym że nauczyciel bez problemu poradzi sobie pracujac w biedronce. Niestety już ktoś taki jak ty nie ma możliwości intelektualnych by podołać pracy nauczyciela. Nie chcąc znęcać się nad wypocinami, które wydzieliles i analfabetyzmem, którym wielu podobnych do ciebie zaszczyciłeś rozmowę uważam za zakończoną.... Rozwiń

   • 2 lata temu | ocena +1 / -1

    702

    Zgadzam się z ."tez nie nauczyciel" i zigi.

   • 2 lata temu | ocena +2 / -2

    zigi

    no nie wiem, w takim dyskoncie ciągle są jakieś zmiany nie to co w matematyce czy w biologii czy w geografii gdzie zawsze 2+2=4 a kontynentów zawsze 7, no i 8 godzin dziennie w dyskoncie trzeba pracować

   • 2 lata temu | ocena +24 / -24

    tez nie nauczyciel

    Mijasz się z prawdą. Nauczyciel w biedronce może najwyżej dostać szoku. Jak to bez przerwy co chwile ? Bez klepania tego samego materiału od pierwszego dnia pracy po emeryturę ? 8 h a nie 3-4h w pracy?????? Bez 3 miechów wakacji , 2 tygodni ferii ???Szybciutko by taki nauczyciel zatęsknił za du.po godzinami w szkole.

 • 2 lata temu | ocena +16 / -16

  lilek

  no nie mogę..znowu podwyżki znowu za 18 godzin pracy...a ja pracuje w administracji i mam pensję od stycznia jak pani woźna, sprzątaczka....zarąbiście... masakra!!

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  zigi

  jeszcze wyższe? Są tacy co zarabiają średnio ale nie każdemu się należy podwyżka bo jak ktoś zarabia 80 000 zł brutto rocznie to chyba powinno wystarczyć

 • 2 lata temu | ocena +23 / -23

  bekanamaksa

  nauczycielska bieda - ahahahahahaha. Większego steku bzdur dawno nie czytałem. Do roboty nygusy a jak bieda w zawodzie to się go zmienia - do szpadla ludzi potrzebują nygusy.

  • 2 lata temu | ocena +6 / -6

   mnnnm

   milcz psie, bananie, glonojadzie....

   • 2 lata temu | ocena +9 / -9

    bekanamaksa

    stać cię na neta ? no popatrz - podobno taka bida i nędza hahahahaha

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  rzygam na pis

  Czas,… k..rew i złodziei. Piękny czas początku XXI wieku w Polsce. Możesz być szują i sku...elem, matkojebcą i mordercą , burdelowym tatką i komunistyczną świnią , damskim bokserem i pedofilem w sutannie –To wszystko jest mało istotnym dupcynglem jeśli jesteś NASZ , SWÓJ, PREZESOWSKI . Odwrócimy kota ogonem i będziesz ś... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   Ygor

   Zrobiłeś taki czeski błąd że świadczy o Tobie.

  • 2 lata temu | ocena +10 / -10

   Prawdziwy suweren

   Nie chlaj tyle wódy to i rzyganie cię ominie.