Reklama

Zwolnienie lekarskie – krok po kroku

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Zwolnienie lekarskie – krok po kroku - Zdjęcie główne

Zwolnienie lekarskie – krok po kroku

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Gdy nie jesteś zdolny do wykonywania pracy z powodów zdrowotnych, możesz potrzebować zwolnienia lekarskiego. Obecnie możesz je uzyskać przez internet. Jak otrzymać zwolnienie online? Dowiedz się więcej!

Większość osób wciąż jest przekonana, że zwolnienie L4 można uzyskać jedynie w czasie wizyty stacjonarnej. Aktualnie jednak można je otrzymać praktycznie bez wychodzenia z domu. Zwolnienie online można dostać po odbyciu e-konsultacji. Jest to całkowicie bezpieczny, sprawny i szybki sposób na pozyskanie potrzebnego dokumentu. Zwolnienie online możesz otrzymać wręcz ekspresowo – cały proces zajmuje maksymalnie kilkanaście minut. Przeczytaj, jak krok po kroku możesz je otrzymać. 

Jak dostać zwolnienie lekarskie online krok po kroku

Jeśli chcesz otrzymać zwolnienie online, to najpierw musisz znaleźć sprawdzony serwis, który oferuje e-zwolnienia. Gdy już to zrobisz, to zazwyczaj wystarczy, że wypełnisz krótki formularz znajdujący się na stronie internetowej. Musisz podać w nim kilka najważniejszych informacji takich jak m.in. dane osobowe, numer PESEL, NIP pracodawcy, czy występujące dolegliwości. W kolejnym kroku należy opłacić zamówienie i czekać na kontakt ze strony specjalisty. Gdy ten stwierdzi, że musisz zostać w domu, wystawi zwolnienie online i prześle je do pracodawcy lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Na podstawie czego lekarz wystawia zwolnienie online?

Wspomnieliśmy już, że aby otrzymać zwolnienie online, musisz wypełnić formularz medyczny. W niektórych przypadkach konieczne może być również odbycie rozmowy telefonicznej, czy przesłanie historii medycznej lub wyników badań. Jeśli będzie taka potrzeba, to na pewno osoba zajmująca się zamówieniem o wszystkim cię poinformuje. 

 

Umów się na konsultację lekarską online na e-lekarz24h.pl!

Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim?

Jesteś zatrudniony na umowę o pracę lub umowę zlecenie oraz płacisz składki i podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu? Zatem możesz otrzymać zwolnienie online w 2022 roku. Natomiast jak długo możesz na nim przebywać? Okres ten wynosi łącznie 182 dni w ciągu roku. Wyjątkiem są kobiety w ciąży i chorujący na gruźlicę – te osoby mogą przebywać na L4 nawet 270 dni w roku. Pamiętaj jednak, że jeśli masz umowę o pracę, to ważne jest, aby składki na ubezpieczenie chorobowe były płacone regularnie i terminowo przez miesiąc, a w przypadku umowy zlecenie – przez 90 dni. Dopiero po upływie tego czasu można uzyskać zwolnienie lekarskie. 

Dlaczego warto zdecydować się na zwolnienie online?

Zwolnienie online to rozwiązanie, które cieszy się wieloma zaletami. Jedną z najważniejszych jest to, że taki dokument można uzyskać bez wychodzenia z domu. Jest to zatem oszczędność czasu. Nie ma potrzeby umawiania się na stacjonarną wizytę lekarską, by następnie czekać długie godziny w kolejce. Decydując się na zwolnienie online, już po kilkunastu minutach od wypełnienia formularza medycznego, można otrzymać potrzebny dokument. 

E-zwolnienia cieszą się coraz większą popularnością, co wynika z faktu, że w ostatnim czasie dostęp do darmowej opieki zdrowotnej jest szczególnie trudny. Poza tym zwolnienie online to bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ pacjent nie ma kontaktu z innymi chorymi. Wiele osób jako zaletę zwolnienia online wskazuje także dyskrecję. Co więcej, tego typu zwolnienie może być jedyną opcją dla osób, które mają problemy z poruszaniem się (np. bóle kręgosłupa lub stawów). 

 

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, jak możesz otrzymać zwolnienie online. Jeśli zatem pilnie potrzebujesz takiego dokumentu, to nie zwlekaj dłużej i już dziś skorzystaj z tego rozwiązania.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE