Reklama

Reklama

"Żywy słownik biograficzny" - kolejne spotkanie z historią

Opublikowano: czw, 9 lis 2017 14:03
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia "Postacie pojawiające się w krajobrazie naszego życia są jak drzewa..." - mówiła na wstępie swego wykładu p. Grażyna Baranowska. Dziś rozmawiano o dwóch postaciach, które odcisnęły piętno na kulturze Kutna. Na spotkanie z historią zaproszeni do Muzeum Regionalnego w Kutnie zostali dr Jacek Saramonowicz i Grażyna Baranowska. Ich celem było przybliżenie biografii tychże postaci.

Reklama

W jednej z sal muzeum zgromadzili się uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7, by wysłuchać ciekawych historii związanych z postaciami znanego kutnowskiego lekarza-społecznika oraz malarza. O pierwszym z nich opowiedział dr Jacek Saramonowicz. Podczas zagłębiania się w elementy biografii Troczewskiego podkreślił on z żalem, iż lekarz i społecznik z Kutna został nieco pominięty w kulturze miasta, mimo roli, jaką odegrał.

Drugą postacią, której poświęcono dzisiejsze spotkanie był malarz - Stanisław Kurman. O nim opowiedziała p. Grażyna Baranowska. Artysta po przybyciu do Kutna zamieszkał przy ul. Warszawskie Przedmieście 38, gdzie wówczas mieszkała inteligencja kutnowska. Co ciekawe, jedna z jego wystaw odbywająca się właśnie w Kutnie, była zalążkiem dla Święta Róży, które obchodzimy w naszym mieście co roku. A wszystko za sprawą kwiatów - koszy róż, które ustawione były wokół jego dzieł.

Podczasz tego spotkania, prócz samych wykładów, przybyli goście mogli przejrzeć materiały poświęcone biografii Antoniego Troczewskiego, dzięki którym dowiedzieli się jeszcze więcej ciekawostek dotyczących jego życia i działalności na terenie naszego miasta. Obejrzeli również prezentację na jego temat, którą wsparł się dr Jacek Saramonowicz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)