Rejestracja i logowanie

Koniec batalii o śmieci, gmina się poddała. Zapłacą nawet najbiedniejsi

Wydarzenia 15-01-2020 Autor: bnp
23
Koniec batalii o śmieci, gmina się poddała. Zapłacą nawet najbiedniejsi

Niewiele udało się ugrać gminie Kutno na ponownym przetargu na odbiór i transport odpadów komunalnych. Znów zgłosił się do niego tylko jeden wykonawca i nie kwapił się, by obniżyć zaproponowane wcześniej stawki. Gmina musiała więc szukać innych rozwiązań, a i to pozwoliło jedynie na nieznaczną obniżkę cen.

Przypomnijmy, że w listopadzie rada gminy Kutno jednogłośnie odrzuciła uchwałę w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki opłaty dla nieruchomości i sposobu odbioru śmieci. Stawka zaproponowana przez firmę PreZero wyniosła 33,48 zł za odbiór śmieci w sposób selektywny na mieszkańca oraz 66,96 zł na osobę zamieszkującą nieruchomość, jeśli właściciel nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Gmina ogłosiła więc kolejny przetarg. Ponownie zgłosiła się do niego tylko jedna - ta sama - firma. Pomimo zmniejszenia częstotliwości wywozu śmieci, PreZero nie zgodziło się o obniżenie stawki. Wójt Justyna Jasińka oraz radni szukali więc innych sposobów na redukcję wysokości opłat.

Jedną z nich jest rezygnacja z ulg dla najbiedniejszych mieszkańców - według wcześniejszych założęń mogli oni ubiegać się o całkowite zwolnienie z opłat. Ostatecznie nastąpiła zmiana wysokości stawki na 28 zł za każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.

- Sposób rozliczania nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy pozostaje bez zmian. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty, która po zmianie wynosi 28 zł za każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, począwszy od miesiąca stycznia 2020 roku - informuje gmina.

Wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy Kutno zobowiązani są do złożenia nowej deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie do 10 lutego. Natomiast właściciele nieruchomości nowo zamieszkałych zobowiązani są do złożenia pierwszej deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca.

Jednocześnie Urząd Gminy Kutno informuje, że deklaracja przyjęta przez radę gminy Kutno uwzględnia zwolnienie w części stanowiącej 8 % z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Deklaracje należy składać w formie papierowej osobiście lub listownie do Urzędu Gminy w Kutnie, ul. Wincentego Witosa 1, 99-300 Kutno lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Wzór deklaracji zamieszczony jest na stronie internetowej www.gminakutno.pl oraz na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Kutno ww.bip.gminakutno.pl jak również w wersji papierowej w siedzibie Urzędu Gminy Kutno, pokój nr 33.

Właściciele nieruchomości obowiązani są uiszczać opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi miesięcznie, bez wezwania, do 15 – go dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który powstał obowiązek poniesienia opłaty. Wpłaty należy dokonywać na indywidualny rachunek bankowy ustalony w zawiadomieniu o opłacie z Urzędu Gminy Kutno.

 

komentarze (23)
Dodaj komentarz

W lutym i listopadzie nie ma wywozu plastiku!!! Co to ma być...placę za wywóz to chocbym miała jedna butelke to mają zabrac.Banda oszustów....krew sie gotuje w jakim kraju przyszło nam żyć!!!1

Niestety, ale ustawy przyjęte za rządów PO doprowadziły do upadku firm które zajmują się wywózką śmieci. Nie ma konkurencji to ceny można sobie ustalać jakie się chce, a winę można zrzucić na obecny rząd lub na UE.

Owszem przyjęta ustawa "śmieciowa" niestety nie jest konsekwencją rządów PO. "Suweren" wybrał już na drugą kadencję PIS- to są obecnie rządzący. Nie zwalajmy wszystkiego na PO to było. Rozliczmy tych co są.

Powinny być kontrole OBOWIĄZKOWE podpisanych umów. Wieś i okoliczne domki na Tarnowskiego mają raj. Złapana na wyrzucaniu śmieci plastikowych elegancka pani z Sieciechowa tak głupio się tłumaczyła, że wstyd. Ludzie wyjdą ze wsi, ale fornala z człowieka trudniej usunąć.

Pol ma rację, wystarczy w dniu zbiórki odpadów objechać gminę i widać, że duża część nie wystawia i nie płaci, mają to w tyłku. Wieczorami śmieci są palone lub wywożone gdzie popadnie. Najlepiej dojechać uczciwych, z leniwymi, patologią i dusigroszami lepiej nie zadzierać.

Mieszkam na małej wiosce i wiecie ilu ludzi nie złożyło wogule pierwszych deklaracji nie płacą od początku i gmina z tym nic nie robi jak się o tym mówi w gminie to się śmieją bo reszta zdeklarowanych głupków zapłaci za pozostałych

To było oczywiste że trzeba będzie zapłacić

Hej hejterzy i kłamcy! Kto wam broni założyć firmę? Gmina może sama kupić dwa wozy i zwozić śmieci, wysypisko ma takie same stawki dla każdego. No chyba, że to jednak nie jest taki wielki biznes jak wam się wydaje. Pensje rosną, koszty rosną, zysk niekoniecznie.

Sprzedali PEC Niemcowi, sprzedali śmieci Niemcowi nie mamy nic swojego do tego doprowadził Pan prezydent ze swoją świta a nam pozostało tylko płacić.

Eko serwis to nie ten prezydent. Poza tym jak to taki biznes, to gmina mogła swoją małą firmę założyć.

Sprawdźcie sobie kto siedzi z naszych włodarzy w zarządzie firmy PreZero.

Nie jest to tajemnicą, że wg danych na dzień 22 listopada 2019 r. pan Jacek Boczkaja zasiada w zarządzie firmy od 2012 roku.

Tylko on, a ilu tam jeszcze pociotkow.

Skuteczność i efektywność obecnej władzy w Gminie Kutno osiągnęła dumny poziom 0%. Zapłacimy za to wszyscy.

Dzastina rzadzi

Kuuurrrwaaa tyle pieniędzy biorą za darmo wywóz a w domkach jedno rodzinnych wywożą raz na miesiąc żenada

Raz na miesiąc i tylko 10 miesięcy w roku a 2 odpoczywają bo firma się meczy debile

PreZero to siostra Lidla,Lidl przejął Tonsmayera za dużo płacili za utylizacjie śmieci w strykowie. Proponuje nie robić zakupów w sklepach sieci Lidl kaufland wszędzie na zachodzie europy czy na Skandynawii butelki po piwie czy butelki po wodzie sa przyjmowane w automatach które sa na sklepach i wydają paragon później przy kasie ta suma jest odliczana od rachunku przy kasie. Ludzie za towar płacimy jak kupujemy wodę itd juz opakowanie jest wliczone później segregacji za która płacimy troche przesada.

Opłata powinna być malejąca przy następnym mieszkańcu,n.p 1 lokator ,,1", 2 lokator 0.6 , trzeci 0,4 ,czwarty 0.3 ...5-osobowa rodzina nie produkuje 5x wiecej śmieci...Wywożenie śmieci bio z wiekszości działek jest nieporozumieniem.Na każdej posesji powinien być kompostownik i tam wrzucamy odpady bio a ni wywozimy to co jest dobrym nawozem dla naszych roślin...Monopol PRE ZERO sami żeśmy sobie stworzyli i długo jeszcze b.z tym problem ale to nie znaczy że kosztów nie można zmniejszyć.

kim są "nabiedniejsi" ?

Kto do Ku..y nędzy oddał MPO w ręce " bandyty "(niemca) . Mieć pod nosem wysypisko i całą logistykę i oddać kurę co znosi złote jaja - ktoś powinien "wisieć "

mimiec to na 100% pejsiaty i oskórowany na dole

Boczkiem, boczkiem poszło po burzy

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także