Rejestracja i logowanie

Mieszkańcy Woźniakowa kontra rząd. Chodzi o prochy kutnowskiego księdza

Wydarzenia 21-11-2019 Autor: bnp
18
Mieszkańcy Woźniakowa kontra rząd. Chodzi o prochy kutnowskiego księdza

Przed wojną był proboszczem parafii św. Wawrzyńca, w czasie okupacji zginął z rąk nazistów. Niedawno odkryto, że prochy błogosławionego ks. Michała Woźniaka znajdują się na cmentarzu w Monachium. Teraz mieszkańcy Woźniakowa oraz proboszcz tamtejszej parafii chcą, by szczątki zamordowanego księdza powróciły do ojczystej ziemi. W sprawę mocno zaangażowała się również historyk dr Ewa Kurek, która nie szczędzi cierpkich słów pod adresem polskiego rządu. Ministerstwo nie kwapi się bowiem, by sprowadzić prochy kutnowskiego męczennika. 

- Ministrowie, nie macie wy żadnego nad zmarłymi prawa - szczątki księży, błogosławionych polskich męczenników, muszą spocząć w ojczystej ziemi - grzmi dr Kurek. 

W tym roku na cmentarzu w Monachium odnaleziono miejsce pochówku czterech polskich księży, więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, których w 1999 roku beatyfikował papież Jan Paweł II. Jednym z nich był ks. Michał Woźniak z Kutna.  

O odnalezieniu szczątków polskich księży poinformowało niemieckie stowarzyszenie „Selige Martyrer von Dachau”, informację potwierdził też administrator cmentarza. Stowarzyszenie uważa, że księża umarli między listopadem 1941 a majem 1942 roku. Urny z prochami polskich duchownych zostały umieszczone w podziemiach budynku stojącego w lasku pamięci ofiar niemieckiego nacjonalizmu. 

Ks. Michał Woźniak w 1938 r. przekazał wszystkie swoje oszczędności salezjanom, by mogli kupić kilka hektarów ziemi i otworzyć szkołę w podkutnowskim Gnojnie. Kilka lat temu, na cześć duszpasterza, nazwa miejscowości została przemianowana na Woźniaków. Teraz mieszkańcy Woźniakowa chcą, by prochy błogosławionego księdza wróciły do ich miejscowości. Na miejscu założonej przez ks. Woźniaka fundacji wybudowano nawet kaplicę, w której umieszczona miałaby być urna z prochami zamordowanego.

Jak pisze na portalu Solidarni 2010 dr Ewa Kurek, 22 sierpnia ks. Józef Pietrusik, proboszcz parafii w Woźniakowie, wysłał do  ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza pismo, aby zgodnie z obowiązująca procedurą, zwrócił się do Niemców z prośbą o wydanie Polsce odnalezionych urn z prochami męczeńskich polskich księży. Zdaniem dr Kurek rząd uprawia jednak klasyczną spychologię. Minister Czaputowicz odesłał bowiem pismo do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Reprezentującego mieszkańców Woźniakowa mec. Hamburę bezceremonialnie spławił wiceminister Jarosław Sellin, z wykształcenia historyk, który oświadczył: „Zdaniem Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego groby wszystkich ofiar zamordowanych w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej, a znajdujące się na terenie dzisiejszych Niemiec, „są trwałym świadectwem okrucieństwa”, a „ekshumacje do polski mogą spowodować powolne zanikanie śladów zbrodniczej działalności w miejscu, gdzie miała ona miejsce”. Z tego powodu ministerstwo jest przeciwne ekshumacji, proponując w zamian wybudowanie w miejscu odkrytych kwater „godnego upamiętnienia”. Ministerstwo nie precyzuje jednak, czy chodzi o tablicę czy tez pomnik”” - pisze dr Ewa Kurek 
 

Jak zakończy się ta sprawa? Czy ministerstwo zmieni zdanie i sprowadzi prochy zamordowanych księży? Sprawę będziemy monitorować. 

 

 

 

komentarze (18)
Dodaj komentarz

Warto się pomodlić za te zbłąkane dusze, które "wyraziły się" na tym forum. Nauczono ich pisać - ale po co? Człowieczeństwa im brak , serca im brak a co mają? Co mają do dania innym? Czy im nie wstyd ? Pomódl się za tych zbłąkanych.

Trudno sobie wyobrazić że kutnowskie szkoły wypuściły takich bałwanów!

Kutnianin nie podniecaj się i nie denerwuj się i i i nie zwracaj na nich uwagi. To są ludzie zfrustrowani. Jeden tak z tej grupy frustratów przyznał mi się że nie nawidzą panienek i na złość posuwają wszystko co się nawinie od kur po krowy owce i świnie bo im nie odmówiom. Tak że daj sobie luz z tymi zofilami. Trzymaj się

Matka wie, że ćpiesz?

Po co ściągać to ścierwo do Kutna ???

Czytam komentarze pod tym artykułem i własnym oczom nie wierzę. Jak bardzo trzeba mieć skrzywioną psychikę, aby pisać komentarze typu ,,sra.czka",,,kogo to obchodzi",,,truchło" itp. Tacy kozacy jesteście w necie ? Kim był ten Człowiek o którym mowa ? Był wielki. Był kimś, kim wy nigdy nie będziecie, był kimś, kogo chcemy u nas, dla kogo wybudowaliśmy kaplicę. Pytanie kim wy jesteście ? Gdyby nie mama to bród, wszy i głód by was zeżarł na stojąco. Po was nikt nie będzie płakał ani was wspominał tyle lat po śmierci tak jak tego WIELKIEGO człowieka. I doprawdy daleko mi do mohera, pisowca czy jak tam wyzywacie ludzi o moich poglądach. Naród, który ma za nic swoich wielkich rodaków zmierza wprost ku zagładzie. Kiedyś to zrozumiecie.

Był członkiem sadomasochistychno-pedofilskiej sekty , potencjalnym pedofilem , człowiekiem który utwierdzał zabobon i gusła w społeczeństwie strasząc tym co nieznane .

Tak pięknie zacząłeś, a potem... tak po katolicku wylaleś wiadro pomyj na tych co myślą inaczej. Klasa sama w sobie.

Niech sobie nadal leży tam gdzie leżał. Kogo ta osoba obchodzi.

ooooooooooohhhhhhhhhhhhhhhhhhh ssraczzzzkkkaaaaaaaa

niech leży gdzie leży, na chj na nam jeszcze jeden nagrobek czarnucha. Są ważniejsze sprawi i większe problemy w polsce niż to gdzie leży truchło kiecoka. A co do posłów z Kutna, to nie wszyscy są z pis'u. niektórzy z nich mają lewe poglądy, wiec raczej nie powinni popierać takiego bałwochwalstwa i trupolubstwa któ©e wprowadził kościół katolicki

...pisząc coś takiego to już trzeba mieć kretyńskie myślenie. Gdyby nie poświęcenie i ofiarą tych ludzi... BOHATERÓW... nie byłoby ciebie!!!

Bohaterów? Co takiego bohaterskiego zrobił?

Logika jesteś najgorszym ścierwem jakiego na tym portalu czytałem , ale przyjdzie na ciebie czas bydlaku , nie ubliżając zwierzętom bo jesteś od nich gorszy.

ścierwo to cie zrobiło, mówisz na niego ojciec. Zrozum że nie każdy sobie życzy ściągnie trupów do kraju i nie każdy kłania się czarnuchom.

I jeszcze "dobrozmianowego" senatora. Czekamy na konkretne działania.

Zostali wybrani i juz mają wszystko w ****.

No to przecież mamy trzech posłów, w tym dwóch z "dobrej zmiany". Niech się wykażą. A może tylko gadać potrafią?

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
CISZA WYBORCZA!!! - Trwa od północy 10.07.2020r do zamknięcia lokali wyborczych, czyli niedzieli 12.07.2020r godz.: 21:00.

Zakazane jest rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zakazana jest agitacja w internecie - nie można publikować informacji o kandydatach, ani sondaży.

Naruszenie lub złamanie ciszy wyborczej według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł.

Za publikację sondaży przed zamknięciem lokali wyborczych grozi grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł. Prosimy więc o kulturalne wypowiedzi bez łamania ciszy wyborczej, aby policja nie prosiła nas o Wasze dane i żeby nikt nie narobił sobie problemów :)

Czytaj także