Rejestracja i logowanie

Rewolucja w polskim prawie. Porzuciłeś psa? Teraz możesz za to iść do więzienia!

Wydarzenia 09-12-2019 Autor: bnp
12
Rewolucja w polskim prawie. Porzuciłeś psa? Teraz możesz za to iść do więzienia!

To ma być bat na bezdusznych właścicieli czworonogów. Od teraz porzucenie pupila traktowane będzie jak przestępstwo, za które grozi nawet 5 lat odsiadki! Mało tego, właściciel zwierzęcia może zostać ukarany grzywną w wysokości... 100 tys. zł. 

Szeroko zakrojone kampanie społeczne nie przynoszą efektów, a statystyki dotyczące porzuconych zwierząt napawają niepokojem. Czworonogi wciąż traktowane są przez wielu jak maskotki, idealny prezent pod choinkę. Niestety, gdy jego czas minie, z ciepłych objęć domowników trafia do okolicznego lasu. Doskonale problem znają członkowie żychlińskich Czterech Łap. 

- Ten rok jest wstrząsający, biorąc pod uwagę liczbę psów, które do nas trafiają. W ubiegłych latach było to średnio ok. 150 zwierząt, na chwilę obecną jest ich już ponad 200. A należy pamiętać, że przed nami okres bożonarodzeniowy, kiedy to najwięcej osób porzuca swoje psy, które często okazują się nietrafionym prezentem świątecznym - mówi Sandra Jońska ze stowarzyszenia Cztery Łapy Żychlin.  

Porzucanie czworonogów to niestety zjawisko powszechne w całej Polsce. Dlatego konieczne było podjęcie stanowczych kroków ustawodawczych. 

Nowe przepisy pozostawiają miejsca na skrupuły. Porzucenie czworonoga rozpatrywane będzie zero-jedynkowo, niezależnie od tego, czy było one agresywne, bądź któryś z domowników okazał się alergikiem. To w gestii właściciela leży obowiązek zapewnienia zwierzęciu nowego, bezpiecznego schronienia.   

Krótko mówiąc, porzucenie zwierzęcia traktowane będzie jak przestępstwo, za które grozi do 3 lat więzienia. W ustawie pojawia się jednak zapis o szczególnym okrucieństwie, za który przewiduje się nawet 5 lat pozbawienia wolności. Na tym nie koniec sankcji prawnych. 

Sąd może bowiem nałożyć na nieodpowiedzialnego właściciela grzywnę w wysokości nawet 100 tys. złotych. Kwota ta trafia na poczet fundacji zajmujących się ochroną zwierząt.

- Każde zaostrzenie przepisów wobec osób porzucających, bądź znęcających się nad zwierzętami to nasz mały sukces, dzięki któremu możemy uczynić świat lepszym. Mamy nadzieję, że większe kary nieodpowiedzialnych właścicieli czworonogów sprawią, że ludzie zaczną tratować zwierzęta z należytą powagą, a nie jak zabawkę, której można się pozbyć - twierdzi Sandra Jońska.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy nowe prawo sprawi, że właściciele czworonogów pójdą po rozum do głowy? 

 

komentarze (12)
Dodaj komentarz

Szanowna redakcjo, Przepisy w kształcie który opisujecie obowiązują już od kwietnia 2018 r. ;-)

Zakazać jeszcze wyprowadzania na smyczy, na spacer "członków rodzin" i niech sprzątają po sobie z trawników.

Jest to dziurawy , bezmyślny przepis , nieskuteczny dopóki nie będzie obowiązku czipowania i rejestrowania psów i kotów. Musi być jeden centralny rejestr . I każda zmiana właściciela psa musi być zarejestrowana. Cóż z tego, ze grozi mi 5 lat więzienia i 100 000 zł skoro wywiozę mojego czworonoga 50 i więcej km dalej i go tam wypuszczę lub przywiąże do drzewa w lesie. Kto będzie wiedział, ze to mój pies? Y To jest przepis z rzędu tych, które ładnie brzmią ( popatrzcie jak się troszczymy o psy !) a nie odniosą ŻADNEGO SKUTKU. Ten kraj jest straszny dla zwierząt i nic nie wskazuje, ze będzie lepiej bo NIKOMU NIE ZALEŻY NA TYM! Dopóki b edzie można zarabiać na bezdomności psów nic się nie zmieni I nie ma się co łudzić . Minister rolnictwa jest niezainteresowany poprawa sytuacji , raczej odwrotnie będzie podtrzymywał polska „ tradycje” złego traktowania zwuerzat , a psiw w szczególności ....trzymanie psów na łańcuchach jest okrucieństwem , na które jest przyzwolenie władz ..bezdomność psów nje będzie wspomnieniem dopóki nie pojawi się mądry polityk,który to zmieni ( a gdzue takiego znaleźć?) . Niestety prymitywne myślenie Wielu Polakow się nie zmieni dopóki przepisy nie chronią zwierząt. Kosciol i jego pogląd na zwierzęta to jedna wielka hańba ! Ciekawe dlaczego np.luteranie szanuja zwuerzeta i dbają o to by były chronione przez skuteczne przepisy....a przecież Biblia ta sama ... Jesteśmy my ,Polacy mało wrażliwi a przy tym wygodni ...brak chętnych do walki z sytuacja , która ma teraz miejsce w Polsce. Wprowadźcie cywilizowane przepisy, kontrolujecie czy są przestrzegane a dopiero wtedy bedzue można karać. Gwarantuje , ze skarb państwa dostałby ogromna ilość pieniędzy ....

Brawo, tylko teraz żeby byli konsekwentni w karach za tak bezduszne traktowanie zwierząt

A co z tym co zakopał podobno żywcem psa - było o tym na KCI

Jestem za zwiększeniem kar ale uważam, że to nie wpłynie ezposrednio na poprawę sytuacji zwierząt. W nowelizacji byly inne , wazne punkty , ktore niestety zostaly wyrzucone. Mialy byc wreszcie zdjęte łancuchy, mial byc zakaz hodowli na futra , miało być obowiązkowe chipowanie i zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrku. Te zmiany wpłynęły by znacząco na poprawę sytuacji zwierząt w naszym kraju, a podniesienie kary pozbawienia wolnosci z 3 do 5 lat czy wzrost kar pieniężnych dla zwyrodnialcow niestety myślę, że niewiele zmieni :/ Psy nadal będą uwięzione na łańcuchach, z ktorych nie będą spuszczane , nadal Ci mi będą się szczeniły ma potęgę , bo po co sterylizować.... A szczeniaki będą topione w wannie i zakopywane . Czekamy na konkretną nowelizację ustawy.

Moim zdaniem nie trzeba nowelizować Uo O Z . Trzeba stworzyć nowa, nowoczesna , skuteczna, jednoznaczna ...ustawę o ochronie zwuerzat . Musi być zrozumiała . W wielu krajach są świetne Ustawy o ochronie zwierząt , dlaczego nie sięgnąć po nie i skorzystać z gotowych rozwiązań . I dopasować do naszych warunków . W Szwecji ustawa o ochronie zwierząt jest utworzona Z PERSPEKTYWY ZWIERZĄT , czyli wczucia się w zwierzęta i wyobrażenie sobie czego by chciały i co jest dla nich dobre, Uważam, ze poprawki są bezsensowne ....trzeba zacząć od nowa. Wtedy bedzue skuteczniej. Dlaczego nie moglibyśmy mieć najlepszej na świecie ustawy o ochronie zwierząt ? 

Bardzo dobrze w koncu bo to co sie zaczęło dziać z biednymi zwierzakami to przechodzi ludzkie pojęcie. Miejmy tylko nadzieje ze cos to da ????????

Bardzo dobrze. Zwierzęta też czują i cierpią. Jak największe kary dla ludzi pozbawionych mózgów, którzy je meczą. Bardzo popieram !

Do więzienia i do przymusowej pracy bez wynagrodzenia w schronisku.Trzeba jakoś odpracować wyżywienie w więzieniu.

Bardzo dobrze!

Popieram, nie bierz zwierzaka, jak nie jesteś w stanie mu zapewnić odpowiednich warunków,

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także