W uroczystościach, oprócz strażaków z całego naszego województwa, wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, samorządowych i gminnych. Pojawili się także reprezentanci duchowieństwa, instytucji państwowych, a także zwykli mieszkańcy pow. kutnowskiego.
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Wawrzyńca. Potem jej uczestniczy przemaszerowali na pl. Piłsudskiego, gdzie miał miejsce kulminacyjny punkt dzisiejszych uroczystości.
- Dzień Strażaka to święto wszystkich strażaków – zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych. To dzień wszystkich, którzy swoją pasją i życiowym powołaniem służą społeczeństwu. To dzięki ciężkiej pracy wszystkich strażaków możemy cieszyć się jednym z najwyższych poziomów zaufania społecznego – mówił Łódzki Komendant Wojewódzki PSP w Łodzi, nadbryg. Jarosław Wlazłowski.
Dodał, że w ubiegłym roku strażacy w naszym województwie interweniowali ponad 34,5 tys. razy. To oznacza, że co 15 minut strażacy wyjeżdżali do akcji ratowniczo-gaśniczych.
- Warto podkreślić, że do 86 proc. wszystkich interwencji dojazd do miejsca zdarzenia wyniósł mniej niż 15 minut. Tak wysoki wskaźnik był możliwy do osiągnięcia dzięki współpracy z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym miejscu chciałbym za te działania wyrazić słowa podziękowania – dodawał J. Wlazłowski.
Mówił, że obecnie w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego zachodzą bardzo ważne zmiany. Budowane są nowe obiekty, a już istniejące są remontowane. Kupowane są nowe pojazdy i specjalistyczny sprzęt, a także wyposażenie osobiste dla strażaków z PSP i OSP. Takie inwestycje są możliwe dzięki wsparciu rządowemu, unijnemu, czy dzięki funduszom samorządowym, Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej i firm ubezpieczeniowych.
- W 2018 roku w woj. łódzkim PSP dofinansowano łącznie kwotą 31,5 mln. zł, a OSP kwotą blisko 32 mln. zł, kupując m.in. 28 samochodów dla PSP i 37 samochodów dla OSP. Za tę pomoc składam serdeczne podziękowania – mówił komendant.
W tym roku podobne inwestycje także mają być realizowane. Cel tych działań, jak mówił Wlazłowski, jest jeden – zapewnienia jak najwyższego poziomu pomocy niesionej przez strażaków i druhów.
Jednym z najważniejszych momentów było wręczenie sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie.
- Teraz, w tym szczególnym dniu, zwracam się do kutnowskich strażaków i mieszkańców tej ziemi. Symbole narodowe zawsze były i powinny być cenione przez naród. Pod symbolami w najtrudniejszych chwilach jednoczyli się nasi ojcowie. Symbole wyrażały niezłomność narodu, hart jego ducha i wolę zwycięstwa. Najważniejszymi symbolami dla każdego narodu są godło, barwy, hymn i sztandar. Symbole państwa polskiego reprezentują jego niezwisły byt polityczny. Świadczą o zajmowanym przez nie miejscu na ziemi. Przyczyniają się do umacniania więzów narodowych i społecznych. Znakiem, który od zarania naszych dziejów stanowi symbol jedności, wierności i honoru jest sztandar. Stanowi on funkcję znaku rozpoznawczego, znaku przynależności do jednej rodziny. W naszym przypadku do rodziny strażackiej – podkreślał nadbryg. Jarosław Wlazłowski.
W drzewiec sztandaru wbito symboliczne gwoździe. Nie zabrakło również wpisów do księgi pamiątkowej. Sztandar został poświęcony przez biskupa łowickiego, Andrzeja Franciszka Dziubę, a następnie przekazany strażakom z Kutna. Warto podkreślić, że sztandar został ufundowany przez Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru i przekazany przez przedstawiciela fundatora – Daniela Kowalika, Starostę Kutnowskiego.
Następnie wręczono odznaczenia, wyróżnienia i nominacje na wyższe stopnie służbowe.