Rejestracja i logowanie

[ZDJĘCIA/WIDEO] "To dopiero przedwiośnie nasze". Narodowe Czytanie w Kutnie

Wydarzenia 07-09-2018 Autor: ez.
14

Przed budynkiem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie w samo południe rozpoczęło się Narodowe Czytanie, na które przybyli zaproszeni goście oraz młodzież ze szkół średnich. Zebrani mieli okazję wysłuchać żywego audiobooka. Dziś zaprezentowane zostały wybrane fragmenty powieści Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie".

- Przyszedł czas na twórczość Stefana Żeromskiego. Widzę tutaj mnóstwo ludzi młodych i sobie tak myślę, że dla was ten Żeromski to pewnie często jest ciężkostrawny, ale napisał naprawdę sporo utworów, które zawsze były głosem w dyskusji. Tak jak Henryk Sienkieiwcz pisał ku pocieszeniu serc, tak Stefan Żeromski budził sumienia polskie, zajmował się inteligencją jako grupą, do której, uważał - należą szczególne cele. Dzisiaj czytamy "Przedwiośnie" - powieść, która ukazała się w 1925 roku i budziła ogromne kontrowersje. Dobrze, bo literatura powinna budzić kontrowersje. Myślę, że każdy z czytających, a tutaj wiem, że jest trochę chętnych, coś dopowie od siebie na temat tej powieści - mówiła słowem wstępu Magdalena Konczarek, dyrektor MiPBP w Kutnie.

Pierwszą z czytających była Barbara Rostek-Nowacka, która podzieliła się krótką refleksją na temat pisarza. Fragment jaki wybrała opowiadał o dojrzewaniu przedstawionym z perspektywy Cezarego Baryki.

- Jako polonistka co roku omawiam, ale staram się co roku zaprezentować coś innego swoim uczniom. Uwielbiam Żeromskiego za mądrość, za sensownego uwagi na temat polskiego społeczeństwa. Rzeczywiście, jak powiedziała pani dyrektor, rozdrapywał rany narodowe. Ta książka uczy jednego: że wolność trzeba umieć wykorzystać, zagospodarować mądrze. Jest to dla mnie ważna książka, bo pokazuje również młodych ludzi wobec tej rzeczywistości - mówiła.

Wśród czytających wybrane przez siebie fragmenty prozy Żeromskiego znaleźli się także Zbigniew Wdowiak (poniżej możecie obejrzeć wideo). Wiceprezydent podzielił się refleksją dotyczącą szklanych domów podkreślając, że ich wizja jest w naszym społeczeństwie wciąż aktualna.

Ulubione rozdziały prócz uczniów i zaproszonych gości odczytali także m.in. Magdalena Konczarek. Dyrektor biblioteki poczęstowała słuchaczy kawałkiem książki opowiadającym o śniadaniu.

- Nakryto stół i piorunem wniesiono koszyki z chlebem żytnim, z bułkami własnego wypieku, z suchymi ciasteczkami i rogalikami. Maciejunio własnoręcznie naznosił słoików z miodem, konfiturami, konserwami, sokami. Tu podstawił „masełko”, tam rogaliki...

Akcja narodowego czytania została zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego. Tegoroczna odsłona jest wyjątkowa bowiem odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

komentarze (14)
Dodaj komentarz

Co się porobiło w tej bibliotece... Wszystko na pokaz... Czy wrócą kiedyś stare dobre czasy?

Mogli by przeczytać np " Siłaczkę " Żeromskiego a może jest to nowela na zbyt lewicowa ???

Jeśli Żeromski jest partonem biblioteki, to się nie wysilili.

Jeśli..to...jakby...a jakże..itd.Proszę się wysilić.

Dziadki by poczytali sobie w domu, na wygodnej kanapie.

Dorośli czytali a z uczniów i tylko jedna dziewczyna... nie starczyło dla nas czasu...

Przydałoby się Narodowe Czytanie Konstytucji.

No przecież trwa i wszyscy są konstytucjonalistami.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił w lutym ,a nasi notable lansują się przed wyborami!A młodzieży jaka lekarstwo

To termin ogólnopolski, a nie kutnowskie fanaberie

nie dziwie sie skoro skoro taka osoba rzadzi biblioteka , ona tylko odpycha ludzi, nawet moje 2 córki już tam nie chodzą odkąd ona jest

A jaka to osoba,? co bije? tak łatwo kogoś ocenić ,prawda,a może by tak spojrzeć na siebie,i trochę empatii, proszę uczyć tego córki,no i więcej tolerancji.

I bardzo dobrze!

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także