Rejestracja i logowanie

[ZDJĘCIA] Działo się w "Dziewiątce"! Tak świętowali Dzień Patrona

Edukacja 09-03-2020 Autor: toza, nadesłane Foto: nadesłane
0

4 marca Szkoła Podstawowa nr 9 obchodziła Święto Patrona Szkoły. Nie jest to data przypadkowa. Tego dnia, w 1386 roku Władysław Jagiełło został królem Polski.

Rycerze i białogłowy z  czterech klas  trzecich stanęli z sobą w szranki na Turnieju Rycerskim. Turniej rozpoczął się od przybycia pary królewskiej, którą powitała zgromadzona na widowni gawiedź. Następnie pojawiły się  drużyny rycerzy gotowe do walki. Król przypomniał, że rycerz powinien przestrzegać reguł i zasad pojedynku. To znaczy, że musi:

  • walczyć uczciwie
  • szanować przeciwników
  • szanować zdrowie i życie własne i przeciwnika
  • być sprawiedliwy
  • zachowywać się zawsze kulturalnie i poprawnie

Wszyscy uczestnicy musieli  pokonać trudne  przeszkody i wykazać się nie lada zręcznością oraz szybkością. Najpierw należało ,,upiec kurczęta na rożnie” bo rycerz przed bitwą nie może być głodny.

Następnie drużyny układały  hasła z porozrzucanych liter.  Konkurencję  wszyscy zaliczyli bez problemu. Potem trzeba było pokonać długi, ciemny tunel. I w tym zadaniu rycerze pokazali niezwykłą  sprawność  i ducha bojowego. Nieoczekiwanie w pobliżu pojawiły się groźne, dziesięciogłowe smoki, które tylko czekały, aby kogoś pożreć.

Zawodnicy byli sprytniejsi i wspólnymi siłami pokonali bestie. Po tych emocjonujących konkurencjach głodni zawodnicy szybko zdobywali chleb dla swojej drużyny. Udało się sprawnie donieś do mety wszystkie bochenki  chleba. Na koniec odbyło się wielkie  poszukiwanie własnych butów.  Wszystkie zostały odnalezione. Drużyny prawidłowo wykonały  przygotowane zadania. Ustalono remis i wszyscy byli zadowoleni.

Szkolne uroczystości klas IV – VIII  rozpoczęły się od przywitania gości przez króla i królową oraz p. wicedyrektor Elżbietę Mikołajczyk. Uczniowie przebrani za reprezentantów poszczególnych średniowiecznych grup społecznych zaprezentowali się w korowodzie.

Następnie przedstawione zostały sceny historyczne: koronacja króla i królowej, obyczaj ślubowania, pasowanie na rycerza, turniej rycerski, ułaskawienie skazanego, pojedynek rycerski, scena w karczmie. Drużyny z klas IV-VI rywalizowały ze sobą w turnieju rycerskim, a klasy VII-VIII w konkursie wiedzy o patronie szkoły.

Uczniowie zaangażowali się również w rozwiązanie krzyżówki o Władysławie Jagielle, do której pytania ukryto pod kodami QR, umieszczonymi w różnych częściach szkoły.

komentarze (0)
Dodaj komentarz
dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
CISZA WYBORCZA!!! - Trwa od północy 10.07.2020r do zamknięcia lokali wyborczych, czyli niedzieli 12.07.2020r godz.: 21:00.

Zakazane jest rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zakazana jest agitacja w internecie - nie można publikować informacji o kandydatach, ani sondaży.

Naruszenie lub złamanie ciszy wyborczej według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł.

Za publikację sondaży przed zamknięciem lokali wyborczych grozi grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł. Prosimy więc o kulturalne wypowiedzi bez łamania ciszy wyborczej, aby policja nie prosiła nas o Wasze dane i żeby nikt nie narobił sobie problemów :)

Czytaj także