Reklama

Reklama

„Znów jesteśmy razem i próbujemy sięgać po lepszy dzień”. Pierwszy wykład SUTW w Kutnie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 23 mar 2022 16:29
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Edukacja Nareszcie stało się to, na co z niecierpliwością oczekiwali członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie. Po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Reklama

Słuchacze licznie przybyli 15 marca do auli Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie na pierwszy wykład, który  wygłosiła  znana z poprzednich spotkań ze społecznością UTW 

dr Monika Mularska-Kucharek - socjolog, terapeuta, autorka pogodnych wierszy, organizatorka akcji na rzecz członków Klubu Pogodnego Seniora oraz ambasadorka pozytywnych nadziei.

Temat spotkania to: DROGOWSKAZY SZCZĘŚCIA – W DRODZE PO LEPSZY DZIEŃ.

Obecna rzeczywistość stwarzająca zagrożenie zdrowia a nawet życia spowodowane pandemią, działania wojenne na Ukrainie, sytuacja polityczna i ekonomiczna teraźniejszości i inne niekorzystne  wydarzenia  wpływają na ludzką psychikę, co prowadzi do stresów, depresji a nawet prób samobójczych i samobójstw. W związku z tym istnieje konieczność skierowania myśli i działań seniorów na myśli i działania mające na celu osiągnięcie lepszej jakości życia, do wywołania chęci dochodzenia do szczęścia, co jest naturalnym dążeniem człowieka.  Podstawowym obowiązkiem tych, którzy będą chcieli wspierać innych do przywoływania pozytywnego myślenia jest obowiązek w pierwszej kolejności zadbania o siebie i wzmacniania siebie, by potem dzielić się  z innymi pozytywną energią.

Prelegentka przedstawiła zebranym różne definicje, które określają szczęście między innymi jako emocjonalne i poznawcze zadowolenie z własnego życia czy uczucie zadowolenia, radości i szczęśliwości, a także to wszystko, co powoduje ten stan. 

Szczęście jest subiektywne, gdyż każdy, kto do niego dąży samodzielnie definiuje, co go uszczęśliwi. Jest celem samym w sobie i wartością, do której samo dążenie daje człowiekowi satysfakcję. Jego rozmiar zależy od sposobu w jakim o nim myślimy i jest też sposobem patrzenia na życie.

Droga do szczęścia bywa znacznie łatwiejsza do przebycia gdy dysponuje się „drogowskazami”, o których należy pamiętać. 

 I    - Pamiętaj, że życie to sinusoida !

II   -  Praktykuj wdzięczność !

III  -  Otaczaj się życzliwymi ludźmi !

IV  -  Wyciągaj wnioski z przeszłości, zajmuj się teraźniejszością, myśl o przyszłości !

V   -   Miej nadzieję na lepsze jutro!

VI  -  Wybaczaj innym i sobie !

VII -  Rada od życia – nie ustawaj w wędrówkach, ciesz się chwilą, łap dystans do życia, zamieniaj trudności w możliwości !

Każdy z „Drogowskazów” poparty był  wierszem z tomiku gościa słuchaczy UTW,  ilustrującym dane hasło, a czytała je autorka oraz jej 12 letni syn.

Interesujący temat spotkania, poparty prezentacją multimedialną, pozwolił zgromadzonym na wykładzie słuchaczom UTW przemyśleć omawiane zagadnienia, wyciągnąć wnioski dla siebie i podjąć własne „drogi po lepszy dzień” dla poprawy jakości własnego życia, korzystając z zaproponowanych „drogowskazów”.

Serdecznie dziękujemy dr Monice Mularskiej – Kucharek za miłe spotkanie i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli korzystać z Jej wiedzy i doświadczenia, co pozwoli nam na uczynienie naszego życia pogodniejszym, wartościowszym i ciekawszym.

Opracowanie : Danuta Kawka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy