reklama

Była zbrodnia, winnych nie ma? Już niebawem spotkanie z Cezarym Łazarewiczem

Opublikowano:
Autor:

Była zbrodnia, winnych nie ma? Już niebawem spotkanie z Cezarym Łazarewiczem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaZa książkę „Żeby nie było śladów” dziennikarz, reporter i publicysta Cezary Łazarewicz otrzymał Nagrodę Nike 2017. Po raz pierwszy w historii tej nagrody, przyznano ją za reportaż historyczny. Teraz każdy mieszkaniec Kutna i okolic ma okazję się z nim spotkać.

"Historia przeważnie używana jest instrumentalnie, tutaj należy docenić rzetelny, obiektywny i bardzo żmudny warsztat pracy. Jestem wzruszony, bo tak jak mówiłem, spodziewałem się, że jej nikt nie przeczyta, nikt jej nie zauważy. To miała być książka o tym, jak kłamstwo zwycięża. I kiedy już ją napisałem, opisując te mechanizmy władzy sprzed 30 lat, nagle zauważyłem, że te mechanizmy są wieczne. (...) To, że kłamstwo można przedstawiać jako prawdę; to, że mając telewizję, prasę, radio, można ludziom mieszać w głowie”- komentował autor książki po otrzymaniu nagrody.

Książka nie należy do łatwych i przyjemnych ze względu nie tylko na emocje. Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje historię Grzegorza Przemyka – od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. To jedna z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL i jeden z najważniejszych pogrzebów. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy z podniesionymi w znaku wiktorii dłońmi, w całkowitym milczeniu odprowadzali trumnę na Powązki.

W książce pokazany jest cynizm komunistycznych władz zacierających ślady zbrodni i jaki wpływ na tuszowanie zbrodni wywarli Wojciech Jaruzelski i Jerzy Urban czy Czesław Kiszczak. Ukazana jest również totalna bezsilność władz III RP, której nie udało się znaleźć i ukarać prawdziwych winnych. Problemy ukazane w książce pozostają nierozwiązane i pozostają jako wciąż aktualny symbol upadku polskiego sądownictwa.

Reportaż ten szokuje skalą osób i instytucji uwikłanych w proces zakłamania. To nie wyłącznie milicjanci, lekarze czy najwyższa władza w państwie, ale też naukowcy wystawiający nie tylko nieprawdziwe dokumenty lub opinie, lecz nawet opracowujący sposoby manipulacji społeczeństwem i ofiarami. Anna Godzińska, ksiazki.onet.pl

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie zaprasza na spotkanie z Cezarym Łazarewiczem i jego książką dnia 28.02.2018 o odz.18.00. Wejściówki dostępne w Czytelni.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE