Drugi dzień Festiwalu Szaloma Asza rozpoczęły warsztaty komiksowe dla młodzieży. Pretekstem do ich zorganizowania stała się publikacja komiksu biograficznego pt. „Szalom Asz z miasteczka Kutna” – obrazkowej opowieści o życiu pisarza, skierowanej głównie do młodego czytelnika.
Warsztaty prowadził Mikołaj Tkacz – ilustrator, autor komiksów, muzyk, animator, artysta, członek-założyciel komiksowej grupy Maszin. Uczniowie kutnowskich szkół pod kierunkiem eksperta mieli szansę spróbować swoich sił w tworzeniu własnych historii rysunkowych. Przy okazji uświadomili sobie, że tworzenie komiksów to świetna zabawa, do której nie potrzeba nadzwyczajnych zdolności artystycznych – wystarczy otwarty umysł, dobry pomysł i odrobina dobrego humoru.
Wieczorem w czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie odbyła się prezentacja najnowszych publikacji wydanych przez kutnowską książnicę - nowego przekładu powieści "Motke złodziej" oraz komiksu "Szalom Asz z miasteczka Kutna". Aby wprowadzić zgromadzonych w klimat powieści uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego (Bartosz Bukowicz, Arkadiusz Leśniewski oraz Piotr Wiśniewski) pod kierownictwem Haliny Sankowskiej i Doroty Chojnackiej odczytali fragmenty tekstu Asza. Później, dr Monika Szabłowska-Zaremba (literaturoznawczyni i teoretyczka literatury, adiunkt w Katedrze Edukacji Polonistycznej i Medialnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego) oraz prof. Monika Adamczyk-Garbowska (literaturoznawczyni, profesor zwyczajny w Katedrze Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) przedstawiły szczegóły dotyczące "Motke złodzieja" oraz odpowiedziały na pytania obecnych na spotkaniu gości. Dr Monika Szabłowska-Zaremba zaprezentowała ponadto historię komiksu polskiego, kończąc na komiksie biograficznym o Szalomie Aszu autorstwa pracownika kutnowskiej biblioteki Przemysława Trafalskiego. Na zakończenie obfitującego w ciekawe informacje wieczoru na gości czekał słodki poczęstunek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.