Reklama

Reklama

[FOTO] Sukces dzieciaków z kutnowskiej "Szóstki"!

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja Świetlicowe Koło Naukowe „Jak Skłodowska” ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kutnie zostało laureatem II etapu V edycji Konkursu o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Być jak Ignacy – nauka to przyszłość”. Ponadto zdjęcie Koła zostało nominowane do konkursu o Nagrodę Publiczności za II etap programu i po uzyskaniu 1743 głosów od życzliwych facebookowiczów wygrało tę rywalizację z tytułem laureata na pierwszym miejscu. W zabawę mocno zaangażowali się: rodzice uczniów, starsi uczniowie i absolwenci, kutnianie, przyjaciele szkoły, znajomi i nieznajomi z bliska i z daleka.

Reklama

Na platformie grywalizacyjnej tego fascynującego  Programu Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza  zarejestrowało się ponad 2900 polskich szkół. Konkurs objęty jest patronatem honorowym  Ministra Edukacji i Nauki.

Tematem pracy konkursowej było przygotowanie projektu ekologicznego związanego z oszczędzaniem wody, pokazującego, jakie działania podejmują uczestnicy lub mają zamiar podjąć, by oszczędzać wodę. 

- Pracowaliśmy metodą projektów grupowych. W karcie projektu pt. „Oszczędzajmy wodę - bezcenny dar natury!” zawarliśmy cel strategiczny, którym było poznanie przez uczniów najważniejszych informacji dotyczących wody i konieczności jej oszczędzania. Żeby szansa na realizację była jak największa, przy określaniu celów operacyjnych pamiętaliśmy o zasadzie SMART i dzięki temu każdy uczeń w Kole: dowiedział się, jak oszczędzać wodę i nauczył się to robić, współtworzył eko-plakat XXL, poznał i wykonał napisaną w kole eko-piosenkę, współredagował i kolportował specjalny numer gazety szkolnej o wodzie,  poznał schemat i zasadę działania, oraz nauczył się  obsługiwać mini-oczyszczalnię brudnej wody - mówią opiekunowie dzieciaków.

Wysłana prezentacja konkursowa to dwa filmiki – z występem przy akompaniamencie gitary i efektem eksperymentu oraz  ilustrowane fotografiami własnymi i nadesłanymi przez rodziców obszerne opracowanie, zawierające m.in. plan działania, analizę problemu, literaturę źródłową i polecaną dzieciom, rapowankę o sposobach oszczędzania wody w domu i szkole w 10 krokach z uszczegółowieniem, zadania uczniów, harmonogram oraz opis i dokonaną przez eksperta ocenę przydatności i skuteczności projektowanych działań. 

Refren piosenki brzmi „Oszczędzajmy wodę, bezcenny dar natury, promujmy eko-modę: deszcz duży z małej chmury!”. Mówi się „z dużej (wielkiej) chmury mały deszcz”, jeśli jakieś wydarzenie nie spowodowało tak poważnych konsekwencji, jakich się spodziewaliśmy.

- W naszej piosence o oszczędzaniu wody deklarujemy odwrotnie, że z małej chmury będzie duuuży deszcz. Chcemy być trochę jak ta przysłowiowa cicha woda, która brzegi rwie - zaskoczyć  pozytywnym zachowaniem w skali, jakiej nikt się po nas nikt nie spodziewa. Nasze pierwszaki mają moc! Taka ma być promowana przez nas nowa eko-moda: owocna i skuteczna! Plakat o oszczędzaniu wody z ukrytymi w kroplach deszczu  fotkami z  naszymi eko-działaniami ma imponującą wielkość – 3 x 5 m na agrowłókninie. Dekoruje ścianę przy wejściu do świetlicy i stołówki oraz zachęca i wzywa do oszczędzania wody. Będzie tu co najmniej do wakacji - podkreślają wychowawcy ze świetlicy SP nr 6.

Opiekunowie i dzieciaki są dumni z zaprojektowanych koszulek, które oprócz pełnienia funkcji stroju na występ oraz  t-shirtu na co dzień i każdą okazję, będą przypominały, że woda to skarb. Dziękują rodzicom za sfinansowanie tego działania. Dużo frajdy dzieciaki miały też przy konstruowaniu i testowaniu mini-oczyszczalni brudnej wody.

Specjalny numer gazety szkolnej „MegaSzóstka” wyszedł całkiem nieźle, zawiera 28 treściwych stron. Jest drukowany jako broszura A5 i  w formacie A4. Rozwieszono też plakaty A3 zachęcające do lektury. Skierowany do dzieci „wstępniak” zawiera, oprócz podstawowych informacji organizacyjnych pytania: Jak myślicie, ile jest wody na świecie? Czy woda kiedyś się skończy? Ile człowiek jest w stanie wytrzymać bez wody? Wydawnictwo zawiera odpowiedzi na te  i wiele innych pytań związanych z koniecznością oszczędzania wody.

- Znajdują się też tam fotorelacje oraz informacje o naszych działaniach w programie „Być jak Ignacy”, świetne łamigłówki o „mokrej” tematyce, wodne, podwodne i śniegowe ciekawostki, zilustrowany obieg wody w przyrodzie, pełny, autoryzowany wywiad z naszą ekspertką – panią Dorotą Cichońską, która ciekawie opowiada o potrzebie ochrony środowiska, wyjaśnia znaczenie ekologii dla współczesnego człowieka i przyszłych pokoleń, daje praktyczne wskazówki, jak oszczędzać wodę, przedstawia dane dotyczące wód w Kutnie i okolicach, opiniuje nasz projekt i  zachęca do  ochrony i dbania o wodę - opisują wychowawcy.

Ponadto czytelnik znajduje tam  kartę projektu „Oszczędzajmy wodę – bezcenny dar natury”, napisane przez nas - „Piosenkę o oszczędzaniu wody” i „Wodny rap”, tematyczny kącik angielski,  poznaje Elinę, która ze swoim przyjacielem Bobikiem tworzy eko-patrol – przemierza  nasze miasto, wyławiając śmieci ze stawu i rzeki Ochni, fotografując zebrane w lesie i innych pięknych miejscach śmieci. W czasopiśmie prezentowane są dobre przykłady, zamieszczone kolorowanki i, oczywiście – źródła informacji. Ostatnie egzemplarze wydawnictwa są jeszcze w świetlicy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy