Wieczorem odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Podsiadłą, współautorką pierwszej polskiej książki o permakulturze: "Ogrody Permakultury. Dotknąć Ziemi", animatorką tego ruchu i dyplomowanym pedagogiem. Ta zamiłowana ogrodniczka, od ponad 15 lat prowadzi swój ekologiczny ogród i swoje praktyczne, niezależne badania nad własnościami użytkowymi wybranych roślin.
Jej książka to owoc wieloletnich doświadczeń, zbieranych podczas prowadzenia permakulturowego siedliska i licznych podróży po europejskich ekowioskach, a także opis założeń etycznych tego ruchu założonego w 1978 przez Billa Mollisona i jego studenta. Ruch permakulturalny tak naprawdę swoją idę zaczerpnął z wiedzy i doświadczeń uprawy ziemi starych cywilizacji, która zakładała przede wszystkim: troskę o ludzi, dbałość o środowisko i dzielenie się nadwyżką dóbr z innymi. Jest ruchem społecznym, który mówi nie tylko o ekologicznej uprawie i zdrowym odżywianiu ale także o samowystarczalności, życiu poza systemem. Permakultura stała się uniwersalną platformą bardziej świadomego i zrównoważonego życia.
Łączy źródła energii, potrzeby i potencjał ludzi z dbałością o ziemię. Autorka poruszyła też problem agrokultury, wyjałowienia gleby, wycinki drzew i wpływu tego zjawiska na cały ekosystem. Permakultura proponuje konkretne rozwiązania dla uratowania zagrożonego cywilizacją biosystemu: zamiana trawników na warzywniki, ruch Transition Town (zielone miasta),ogrody społeczne, Market gardening (abonament na ekologiczne warzywa), agroleśnictwo, uprawy bezorkowe i płytkoorkowe, dążenie do niezależności energetycznej, budownictwo naturalne, rozwiązania Law tech, budowanie społeczności lokalnych. Jak się okazało, takie inicjatywy są coraz częściej spotykane w polskich miastach.
Ożywiona dyskusja i zainteresowanie książką wskazało na silną potrzebę życia człowieka w ścisłej symbiozie z jego naturalnym środowiskiem, jakim jest przyroda.
Dzień ziemi w bibliotece odbył się przy współpracy z : Polskim Związkiem Działkowców, Zakładem hodowlano-nasiennym Gołębiew - Plantico oraz Ogrodami Permakultury.
Info: Miejska i powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.