Prelegentka wykładu dr hab. Bożena Matysiak, prezes Polskiego Towarzystwa Różanego w pierwszej części przybliżyła nam jak korzystny wpływ na człowieka mają wszystkie gatunki roślin, zwłaszcza w miastach, które coraz mniej znajdują przestrzeni poprzez zabudowę mieszkaniową , betonowanie powierzchni chodnikowej, parkingowej czy asfaltowanie ulic. Taka sytuacja ma niekorzystny wpływ na zdrowie fizyczne i stan psychiczny mieszkańców. Rośliny w mieście wydzielają tlen, oczyszczają powietrze, tłumią hałas, zatrzymują wodę, tworzą w lecie cień itp. Dobrze , że coraz częściej mieszkańcy miast oraz ich włodarze dostrzegają ten problem i zagospodarowują zielenią każdy skrawek ziemi, powstają ogrody na dachach i na ścianach budynków. Sadzi się coraz więcej drzew. Zbierana jest woda opadowa, służąca do nawadniania roślin.
Druga część wykładu poświęcona była różom. Na świecie odmian róż jest powyżej 30 tys. Są one krzewami i pnączami o kwiatach zwykle pachnących, zapylanych przez owady, w kolorach białych, czerwonych, fioletowych, różowych a nawet czarnych. W naturze nie ma niebieskich róż. Róże dzieli się na: wielokwiatowe, miniaturowe, rabatowe, angielskie, okrywowe, pnące i parkowe. Są one przyjazne dla pszczół, ptaków, którym dają pokarm, są schronieniem dla małych ssaków i ptaków. Z owoców róż wykonywane są nalewki, konfitury, herbatki. Są bogatym źródłem witaminy C. Z aromatycznych kwiatów róż wykonuje się olejki eteryczne. Regularne wąchanie kwiatów pomaga w odzyskaniu węchu, zwłaszcza po rekonwalescencji po zachorowaniu na COVID – 19 . Zapach róż przywołuje wspomnienia, wywołuje emocje. Mają one szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, medycynie i kosmetyce. Wyciąg z płatków róży działa przeciwbakteryjnie.
Zajmowanie się kwiatami i innymi roślinami jest doskonałą terapią ogrodniczą. Przebywanie wśród zieleni zwiększa poczucie szczęścia, zadowolenie z życia. Patrzenie na zieleń zmniejsza stres, relaksuje, obniża ciśnienie krwi.
Dziękujemy Uczniom II LO za zaproszenie i wysłuchanie ciekawego wykładu . Życzymy dalszych ciekawych pomysłów dla realizacji projektów. Na zakończenie każdy z uczestników obdarowany został przez młodzież upominkiem w postaci pachnącego mydełka w kształcie róży.
Opracowanie: Elżbieta Żółtowska
Zdjęcia : Stefania Szadkowska
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.