Reklama

Reklama

„Nauka usłana różami – wpływ róż na życie człowieka” [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 8 cze 2022 18:23
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja To tytuł ostatniego przed wakacjami wykładu, którego licznie słuchacze i słuchaczki Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku 31 maja wysłuchali dzięki zaproszeniu przez młodzież II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie w siedzibie szkoły przy ul. Okrzei 1. A został on przygotowany przez uczniów liceum pod kierownictwem nauczycielki biologii mgr Anny Kmieć – Nogalskiej dzięki realizacji projektu o różach w ramach Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Reklama

Prelegentka wykładu dr hab. Bożena Matysiak, prezes Polskiego Towarzystwa Różanego w pierwszej części przybliżyła nam jak korzystny wpływ na człowieka mają wszystkie gatunki roślin, zwłaszcza w miastach, które coraz mniej znajdują  przestrzeni poprzez zabudowę mieszkaniową , betonowanie powierzchni chodnikowej, parkingowej czy asfaltowanie ulic. Taka sytuacja ma niekorzystny wpływ na  zdrowie fizyczne i stan psychiczny mieszkańców. Rośliny w mieście wydzielają tlen, oczyszczają powietrze, tłumią hałas, zatrzymują wodę, tworzą w lecie cień itp. Dobrze , że coraz częściej mieszkańcy miast oraz ich włodarze dostrzegają ten problem i zagospodarowują zielenią każdy skrawek ziemi, powstają ogrody na dachach i na ścianach budynków. Sadzi się coraz więcej drzew. Zbierana jest woda opadowa, służąca do nawadniania roślin. 

 Druga część wykładu poświęcona była różom. Na świecie odmian róż jest powyżej 30 tys. Są one krzewami i pnączami o kwiatach zwykle pachnących, zapylanych przez owady, w kolorach  białych, czerwonych, fioletowych, różowych a nawet czarnych. W naturze nie ma niebieskich róż. Róże dzieli się na: wielokwiatowe, miniaturowe, rabatowe, angielskie, okrywowe, pnące i parkowe. Są one  przyjazne dla pszczół, ptaków, którym dają pokarm, są schronieniem dla małych ssaków i ptaków. Z owoców róż wykonywane są nalewki, konfitury, herbatki. Są bogatym źródłem witaminy C. Z aromatycznych  kwiatów róż wykonuje się olejki eteryczne. Regularne wąchanie kwiatów pomaga w odzyskaniu węchu, zwłaszcza po rekonwalescencji po zachorowaniu na COVID – 19 .  Zapach róż   przywołuje wspomnienia, wywołuje emocje. Mają one  szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, medycynie i kosmetyce. Wyciąg z płatków róży działa przeciwbakteryjnie. 

Zajmowanie się kwiatami i innymi roślinami jest doskonałą terapią ogrodniczą. Przebywanie wśród zieleni  zwiększa poczucie szczęścia, zadowolenie z życia. Patrzenie na zieleń zmniejsza stres, relaksuje, obniża ciśnienie krwi.

Dziękujemy Uczniom II LO za zaproszenie i wysłuchanie ciekawego  wykładu . Życzymy dalszych ciekawych pomysłów dla realizacji projektów. Na zakończenie każdy z uczestników obdarowany został przez młodzież  upominkiem w postaci pachnącego mydełka w kształcie róży. 

Opracowanie: Elżbieta Żółtowska

Zdjęcia : Stefania Szadkowska

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy