reklama
reklama

"Opowieść rodzinna Rodsteinów". Wystartował Festiwal Szaloma Asza [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Opowieść rodzinna Rodsteinów". Wystartował Festiwal Szaloma Asza [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kultura i EdukacjaW ramach XIII edycji Festiwalu Szaloma Asza odbyło się wyjątkowe spotkanie z potomkami jednej z najciekawszych (choć zapomnianych) postaci w historii miasta Kutna - dr Haliny Rotstein. Wydarzenie to miało miejsce w siedzibie organizatorów Festiwalu - Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie.
reklama

Podczas spotkania zaprezentowano film dokumentalny „Nobody Told Me” (Nikt mi nie powiedział) w reżyserii Seana O’Sullivana (RPA 2022), oparty na historii dr Haliny Rotstein, lekarki działającej w getcie warszawskim.

Po seansie, dyrektor biblioteki Magdalena Konczarek poprowadziła rozmowę z potomkami bohaterki filmu - córką - Wandą Albińską oraz wnukami - Lukiem Albinskim i Dominiqiem Albinskim.

Dr Halina Rotstein pochodziła z rodziny lekarskiej. Ukończyła medycynę w 1930 roku. Jej córka Wanda Albińska urodziła się 11 maja 1936 r. w Kutnie. W 1940 r. władze niemieckie rozpoczęły tworzenie gett dla ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich. Wśród obywateli żydowskiego pochodzenia zamkniętych w gettach znalazło się także wielu lekarzy. Szacuje się, że w getcie warszawskim przebywało około 1000 lekarzy żydowskiego pochodzenia, w tym dr Rotstein z czwórką dzieci. Większość z nich pracowała w dwóch zlokalizowanych tam szpitalach oraz w przychodniach. Warunki w obu typach placówek pogarszały się z tygodnia na tydzień z powodu ogromnych braków lekarstw i żywności. Z biegiem czasu leczenie ograniczało się do podstawowej opieki pielęgniarskiej, podczas gdy szpitale i kliniki były stopniowo zamykane.

reklama

Dr Halina Rotstein, pomimo możliwości ucieczki z getta, pozostała ze swoimi pacjentami do końca. Zaoferowane dokumenty, które umożliwiłyby jej ucieczkę, oddała komuś innemu. Wraz z 900 pacjentami oraz 50 pracownikami została wysiedlona w 1942 r. z getta do niemieckiego obozu zagłady i obozy pracy w Treblince, gdzie została zamordowana.

Wandę Albińską i jej rodzeństwo udało się przemycić z getta i zabrać do katolickiego sierocińca. Wspomnienia i powojenne relacje ocalałych są obecnie głównym źródłem, które pozwala prześledzić dzieje lekarzy na przykładzie losów ludności żydowskiej w Polsce w czasie II wojny światowej.

To spotkanie było nie tylko okazją do upamiętnienia wielkiej postaci, ale także do rozmowy na temat naszego miasta i związanej z nim historii.

reklama

Info: MiPBP w Kutnie

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama