reklama
reklama

Ostatnie wydarzenia w ramach zadania publicznego pn. „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaW czwartek, 27 października młodzież kutnowskich szkół obejrzała spektakl „Gdyby można było” przedstawiony przez Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.
reklama

O spektaklu  Teatr Dramatyczny w Płocku napisał: Powinna kochać, tańczyć, bawić się, śmiać, spotykać z przyjaciółmi. Zamiast tego uciekała przed śmiercią. To  opowieść o młodości i człowieczeństwie w czasie, kiedy cały świat płonie. „Błogosławieni ci, którzy w trakcie gromów nie utracili równowagi ducha” powtarza często Helenka Bodek, a właściwie Chaja Cynamon. Młoda dziewczyna, która nigdy się nie poddała. Dzięki pogodzie ducha i bezgranicznej nadziei uratowała życie nie tylko swoje, ale również matki. Maja Rybicka  i Szymon Cempura zabrali  nas do żychlińskiego getta, do Płocka, Gąbina, Strzegowa, Włocławka, Drobina, Bielska i Raciąża, czyli wszędzie tam, gdzie przed wojną żyli mazowieccy Żydzi. Opowiedzieli historię Helenki Bodek inspirując się jej własnymi słowami – słowami bez jednoznacznych ocen postaw ludzkich oraz przepełnionymi niezwykłą siłą i wiarą w to, że w końcu nadejdzie upragniony czas spokoju i bezpieczeństwa.

reklama

Oprawę muzyczną do wspomnień Helenki tworzą pianista Krzysztof Jaszczak oraz klarnecista Mirosław Romejko.

Po zakończeniu spektaklu odbył się finisaż wystawy  „Katriel i Aron Eizyk. Korzenie różanej historii Kutna”. Oprócz uczniów kutnowskich szkół, wystawę obejrzeli aktorzy Teatru Dramatycznego w Płocku Maja Rybicka i Szymon Cempura, kierownik Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem Bartłomiej Grzanka oraz dyrektorka Żychlińskiego Domu Kultury Magdalena Modrzejewska-Rzeźnicka.

Były to ostatnie wydarzenia w ramach zadania publicznego  pn. „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” dofinansowanego  przez Prezydenta Miasta Kutno i objętego Jego Honorowym Patronatem. Naszymi partnerami w projekcie byli: Kutnowski Dom Kultury i Muzeum Regionalne w Kutnie. Patronat Honorowy nad zadaniem przyjęli także: Kutnowska Rada Pamięci Narodowej oraz  Jewish Kutno Group. Patronat medialny: Słowo Żydowskie.

reklama

Dziękuję wszystkim  szkołom, instytucjom  i ich pracownikom za pomoc  przy realizacji zadania.

Info: Bożena Gajewska, koordynatorka projektu

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama