Reklama

Reklama

Piknik Saski już za tydzień! Sprawdź, co w programie

Opublikowano: śr, 6 paź 2021 10:18
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja W tym roku Piknik Saski odbywa się pod hasłem „Tradycja królewskich łowów”. Już 16 października w Parku Traugutta czeka na kutnian masa historycznych atrakcji. Wydarzenie organizowane jest w ramach Jubileuszu 40-lecia Muzeum Regionalnego w Kutnie. Pełny program imprezy znajdziecie w galerii.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Kolejne problemy facebooka. Ogromny wyciek danych użytkowników

Tematyka tegorocznego wydarzenia nawiązuje do jednego z najważniejszych ceremoniałów dworskich, jakim było polowanie i związana z nim obyczajowość. Polowania były przede wszystkim okazją do spotkań towarzyskich, a także umożliwiały prowadzenie zakulisowych rozmów i zawieranie umów. Wywarły duży wpływ na rozwój sztuki rzemiosł, a nawet małej architektury. 

W ramach Pikniku zostaną przywołane najważniejsze aspekty dotyczące tradycji łowów, głównie  w takich dziedzinach, jak: muzyka, teatr, moda, artystycznie wykonana broń, naczynia powitalne, malarstwo oraz kulinaria. 

Królewskie łowy były także ważnym elementem oficjalnej propagandy. W 1792 roku Wojciech Bogusławski przygotował w Teatrze Narodowym specjalne wystawienie sztuki, pt. „Henryk VI na łowach”, które ukazywało króla jako sprawiedliwego władcę przejętego losem wszystkich obywateli. Odnosiło się to bezpośrednio do osoby Stanisława Augusta Poniatowskiego jako dobrego króla. Przedstawienie to było na tyle popularne, że na jego podstawie Karol Kurpiński (patron Państwowej Szkoły Muzycznej w Kutnie), wybitny polski kompozytor 1 poł. XIX wieku, stworzył operę. Utwory muzyczne i baletowe o tej tematyce powstawały jeszcze w XX wieku.

Muzyka jest nie tylko tłem przedstawień, w których ukazane są królewskie polowania, a wręcz istotną częścią tradycji polowań. W okresie baroku muzyka, określana jako myśliwska, autorstwa wybitnych kompozytorów, przeżyła swój szczyt popularności. Utwory te stanowiły kanon nie tylko podczas polowań, ale i poza nimi były grane na wystawnych ucztach. 

Historia królewskich polowań, ilustrowana materiałami ikonograficznymi z epoki, będzie prezentowana na wystawie plenerowej 16 października w parku Traugutta. Na najwybitniejszych przykładach rzemiosła tamtej epoki zaprezentowane zostaną rodzaje broni ze szczególnym uwzględnieniem technik produkcji i ich dekoracji. Portrety ukażą męskie i damskie stroje myśliwskie. 

Odrębnie omówione zostaną instrumenty muzyczne używane podczas polowań oraz historia rozwoju muzyki im towarzyszącej. Zdjęcia instrumentów pochodzić będą z nieznanej szerzej kolekcji polskiego muzyka, pedagoga, wybitnego oboisty prof. Stanisława Malikowskiego. Fragmenty libretta opery "Henryk VI na łowach" towarzyszyć zaś będą planszom dotyczącym historii spektaklu Wojciecha Bogusławskiego. 

Wystawa plenerowa to jedna z wielu atrakcji, które będą czekać w parku Traugutta. Rekonstruktorzy z Towarzystwa Stanisławowskiego oraz Kutnowskiej Grupy Tańca Dawnego, Regiment Pieszy Koronny Królewicza, Garnizon Fortecy Częstochowskiej, Verein Augustus Rex - Eine Zeitreise ins 18.Jhdt. i Uwe Müller oraz wielu gości z kraju i zagranicy wcielą się w postacie z epoki XVIII wieku. Odegrają m.in. odpowiednio wybrane fragmenty sztuki „Henryk VI na łowach”, ukazujące zarys fabuły. 

Podczas prelekcji będzie można poznać historię organizowania łowów królewskich, kto i w jakiej kolejności w nich uczestniczył, jak wyglądały fazy polowań, jakie znane są najsłynniejsze w Polsce łowy królewskie z XVIII wieku i gdzie się odbyły. Przypomnimy też piosenkę „Pojedziemy na łów”, znaną zapewne niejednemu z nas z dzieciństwa. Jest to prosta i stara melodia, a jednocześnie znakomity przykład tradycyjnej muzyki myśliwskiej. 

Zapraszamy uczestników nie tylko na łowy dostarczające wrażeń duchowych i estetycznych. Będzie to również podróż w świat kulinariów i smaków związanych z kuchnią myśliwską. Przygotowaliśmy szereg pokazów gotowania wraz z degustacją potraw. Tomasz Welter, trener Reprezentacji Polski Kucharzy Wojskowych, uczestnik Pucharu Świata Luksemburg 2018, który przygotowywał międzynarodowe imprezy m.in w głównej kwaterze NATO w Brukseli oraz w Ambasadach, członek Slow Food, miłośnik kuchni historycznej  w „oprawie” jednego z najbardziej uznanych ekspertów kuchni staropolskiej, prof. Jarosława Dumanowskiego zaprezentuje swój warsztat. 

Wydarzeniu będą towarzyszyć pokazy musztry, tańca, warsztaty oraz gry i zabawy. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, które zapewni m.in. na rewelacyjny pokaz teatru kukiełkowego Marka Żyły.

Temat tegorocznego wydarzenia jest częścią projektu edukacyjnego organizowanego wspólnie przez Fundację Promocji Kultury Otwarte, Muzeum Teatralne w Warszawie, Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE: Kutno bohaterem powieści? XII Festiwal Szaloma Asza oficjalnie zainaugurowany [ZDJĘCIA]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE