reklama
reklama

Kutno bohaterem powieści? XII Festiwal Szaloma Asza oficjalnie zainaugurowany [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Kutno bohaterem powieści? XII Festiwal Szaloma Asza oficjalnie zainaugurowany [ZDJĘCIA]  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaInauguracja XII Festiwalu Szaloma Asza już za nami. W jej trakcie zaprezentowano niepublikowaną dotąd w języku polskim powieść pisarza pt. „Reb Szlojme Bogacz”, a spotkanie uświetnili wybitni specjaliści. Przez najbliższe dni czekają nas kolejne odsłony tegorocznej edycji Festiwalu.
reklama

Inauguracja pełna atrakcji 

Wczorajszą inaugurację swoją obecnością uświetnili wybitni specjaliści, którzy aktywnie uczestniczyli w procesie wydawniczym zainicjowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie: prof. dr hab. Monika Adamczyk-Garbowska, autorka tłumaczenia oraz dr Jacek Saramonowicz, kutnowski historyk i regionalista.

Jedną z atrakcji spotkania było odczytanie fragmentów powieści przez Gerarda Podlewskiego, ucznia Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. Grabskiego. Swój aktywny udział w spotkaniu zaznaczyła również publiczność. Padło wiele pytań m.in. o nieścisłości w tekście i pewnego rodzaju niekonsekwencję faktograficzną pisarza. Uczestnicy dyskusji doszli jednak do wniosku, że nie należy poprawiać autora w jego literackiej fikcji.

reklama

„Reb Szlojme Bogacz”: poemat o życiu żydowskim

Powieść „Reb Szlojme Bogacz” pierwotnie napisana w jidysz, została przetłumaczona tylko na język hebrajski. Dopiero po 110 latach doczekała się polskiego tłumaczenia. Przedsięwzięcia tego podjęła się prof. dr hab. Monika Adamczyk-Garbowska, do 2011 kierownik Zakładu Kultury i Historii Żydów w Instytucie Kulturoznawstwa, obecnie pracownik Zakładu Lingwistyki Stosowanej, znawczyni literatury amerykańskiej i jidysz oraz literatury porównawczej, głównie polsko-żydowskiej. 

- Książka to dedykacja dla ojca pisarza, Mojsze Gombinera, a zawarta w niej historia, w tym postać głównego bohatera, w dużej mierze wzoruje się na jego biografii - informuje kutnowska biblioteka. 

reklama

Według Magdaleny Sitarz, badaczki twórczości Szaloma Asza, książka jest kontynuacją wcześniejszej powieści „Miasteczko”, przy czym o ile „Miasteczko” odmalowuje wyidealizowany obraz sztetl, to w książce „Reb Szlojme Bogacz”, określanej w podtytule jako „poemat o życiu żydowskim”, obraz żydowskiego miasteczka jest bardziej rozbudowany o wydarzenia, postaci i ich uczucia.

Kutno bohaterem powieści? 

Akcja opowieści o Reb Szlojmie Bogaczu toczy się na przełomie lat sześćdzie­siątych i siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku. Przedmiotem dyskusji jest natomiast miejsce akcji. Według Magdaleny Sitarz, prof. dr hab. Moniki Adamczyk-Garbowskiej oraz dr Jacka Saramonowicza opis miasta Szerec dotyczy Kutna. 

reklama

Zdaniem dr Jacka Saromonowicza, można wnioskować, że opisywana akcja rozgrywa się w kilka lat po powstaniu styczniowym, najprawdopodobniej w latach 70. XIX wieku, w miesiącach letnich, w miasteczku leżącym gdzieś na pograniczu Wielkopolski i Mazowsza. Choć ani razu w treści utworu nie pojawia się nazwa Kutno, to jednak według kutnowskiego historyka istnieją przesłanki – m.in. topograficzne i historyczne – które świadczą o tym, że Szalom Asz opisał w nim rodzinne miasto.

Najważniejszym wydarzeniem w powieści jest wielki jarmark, na który przyjeżdżają kupcy z Gostynina, Gąbina, Łowicza, Żychlina i Krośniewic, tymczasem Kutno już od czasów średniowiecza było znaczącym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym, w którym organizowano jarmarki słynne w całej okolicy. Ponadto powieściowe miasto Szerec ma wiele wspólnych elementów widocznych w topografii Kutna (targ koński czyli Rynek Zduński, rynek bydlęcy przy ul. Prostej, studnia z żelazna pompą przy Starym rynku itp.). 

- W utworze pojawia się również wzmianka o oświetleniu. Kutno faktycznie było jednym z pierwszych miast w centralnej części kraju, które mogło się poszczycić lampami rewerberowymi już w latach 20-tych XIX wieku (Łódź dopiero w 1835) - dowiadujemy się.

Dyrektor Magdalena Konczarek w imieniu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej podziękowała sponsorowi, czyli firmie Polfarmex s.a za znaczne wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia.

Program XII Festiwalu Szaloma Asza

Przed nami jeszcze mnóstwo atrakcji w ramach tegorocznego Festiwalu Szaloma Asza.  Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was harmonogram wydarzenia, a po więcej informacji można zajrzeć na stronę internetową Festiwalu. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama