reklama

Słuchacze UTW na wykładzie o Moniuszce

Opublikowano:
Autor:

Słuchacze UTW na wykładzie o Moniuszce - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaJoanna Domagała poprowadziła wykład dla członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kutnie, podczas którego opowiadała o kompozytorze. Wykład nie mógł się obyć bez zaprezentowania skomponowanej przez niego muzyki. Utwory z zaangażowaniem i pasją zagrał na pianinie Maciej Domagała - dziesięcioletni uczeń Szkoły Muzycznej w Gąbinie, syn prowadzącej wykład Pani Joanny Domagały, a słuchacze SUTW wraz z prowadzącą odśpiewali utwory: „Prząśniczkę”, „Piękną Pieśń Wieczorną” oraz „Dziada i Babę”.

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819r. w miejscowości Ubiel na Białorusi i w tym roku będziemy obchodzić dwusetną rocznicę jego urodzin. Z tej okazji mgr Joanna Domagała, nauczycielka z Kutnowskiej Szkoły Muzycznej i dyrygent zespołu wokalnego Cantabile została zaproszona do przeprowadzenia wykładu dnia 16 kwietnia br. przybliżając słuchaczom SUTW w Kutnie postać tego nadzwyczajnego kompozytora. Jego zasługi i dorobek są tak wielkie, że bywa zwany ojcem Polskiej Opery Narodowej.

Moniuszko był jedynakiem, oczkiem w głowie rodziców, którzy postanowili zadbać o solidne wykształcenie syna. Nauka się opłaciła, gdyż ich syn wydał 15 śpiewników zawierających ponad 268 pieśni, a także ponad 20 oper, operetek, baletów. Tworzył również muzykę kościelną. W jego twórczości pojawia się muzyka słowiańska (mazurki, kujawiaki, oberki), oraz melodie i tańce ludowe. W swej twórczości wykorzystywał dzieła polskich poetów, m.in. Kochanowskiego i Mickiewicza.

W jego twórczości bardzo wyraźnie przewijają się wątki patriotyczne, chociaż w Polsce początkowo trudno mu było zdobyć sławę i uznanie. Krytykę swoich dzieł przyjmował bardzo emocjonalnie, co ciężko odbijało się na jego zdrowiu. Mimo to w końcu zdobył sławę i uznanie. Najbardziej znane opery to „Halka”, „Straszny Dwór”, „Flis” i „Hrabina”. Z baletów warto wymienić „Monte Christo”, „Na Kwaterunku” czy też „Figle Szatana”. Ponadto stworzył operetki, kantaty, msze i pieśni. Skomponował również muzykę do „Dziadów’’ Mickiewicza

W życiu prywatnym był czuły i rodzinny. Bardzo kochał swą żonę Aleksandrę a rozstania z nią (nawet na krótko) przeżywał bardzo głęboko, co zaowocowało pełnymi miłości i oddania listami. Państwo Moniuszko mieli dziesięcioro dzieci, a ich potomkowie żyją do dziś. Śmierć Wielkiego Kompozytora przyszła nieoczekiwanie. Stanisław Moniuszko zmarł na atak serca w wieku 53 lat. Jego pogrzeb stał się okazją do zamanifestowania patriotycznych postaw społeczeństwa. Na pogrzeb przyszło ponad 100 tys. osób. Ciało złożono na „Powązkach” w Warszawie.

Pamięć po słynnym kompozytorze żyje w jego dziełach, jednak nie tylko. Jego imieniem nazwano dworzec centralny w Warszawie. W wielu miastach możemy spotkać ulice Moniuszki. Kompozytor był twarzą banknotu 100 tys. złotych z lat 1990-1996, a w fasadzie Węgierskiej Opery Narodowej znajduje się rzeźba Stanisława Moniuszki. Ponadto Poczta Polska kilkakrotnie wydawała znaczki upamiętniające tę wybitną postać.

- Dziękujemy pani Joasi i Maciusiowi za profesjonalne przygotowanie nas do obchodów 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki - dziękują seniorzy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE