reklama
reklama

Spotkanie poetyckie za nami. "Czesława Politańska - poetka kutnowska" w Dworku Modrzewiowym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja 9 maja Dworek Modrzewiowy był wypełniony sztuką. Odbyło się wtedy spotkanie poetyckie „Czesława Politańska – poetka kutnowska”.
reklama

,,Z jakich gwiazd i garbów

i z jakiego głodu

jestem

Jaki deszcz mnie przywołał

Czyja stopa rani

Kto w mym sercu się pali

Omijam kogo laską białą”

 

Kim była autorka wiersza?

Spotkanie poetyckie „Czesława Politańska – poetka kutnowska” odbyło się w ramach projektu polegającego na organizacji kulturalnej przestrzeni dla mieszkańców Kutna w wieku emerytalnym w Dworku Modrzewiowym pn. „Kulturalny Dworek wraz z prowadzeniem kawiarenki dla seniora”.

Pani Czesława po uzyskaniu dyplomu magistra z filologii polskiej zamieszkała w Kutnie. Najpierw podjęła pracę w Powiatowej Bibliotece Publicznej oraz w Technikum Ekonomicznym. W latach 1962-1973 pracowała jako nauczyciel w Zasadniczej Szkole Odzieżowej i Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 2.

W dniu 1 września 1973 roku rozpoczęła wieloletnią pracę pedagogiczną w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Kutnie, gdzie uczyła języka polskiego. Była również autorem i reżysterem wielu programów artystycznych oraz montaży słowno-muzycznych, które otrzymywały nagrody w skali miasta oraz województwa.

Równolegle z pracą zawodową prowadziła Estradę Poezji w Domu Kultury, następnie Teatr Poezji przy Radzie Zakładowej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kutnie.

 

Początki twórczej kariery

Jako poetka zadebiutowała w 1972 roku na łamach „Głosu Nauczycielskiego”. Publikowała
w prasie społeczno-kulturalnej i w wydawnictwach zbiorowych. Opublikowane tomiki poezji to: Lapidaria, Kamień próby, Istnieć to iść, Kamień Doświadczony i Pocieszanie kamienia.

Życie Czesławy Politańskiej było wypełnione tworzeniem i odkrywaniem poezji. O swej twórczości i postrzeganiu poezji wypowiadała się w następujący sposób:

Robię to, co robię, z całą świadomością, ponieważ jest taki czas, szczególna pora, w której żyjemy i ona nagli człowieka do jasnych określeń. Do wyboru. To szalenie dla mnie ważne dzisiaj, kiedy lansuje się „newagowski” klimat. Więc co? Wszystko ma być relatywne, także sztuka, która tak naprawdę ma tylko pytania? Jeśli w ogóle je ma, to już jest dobrze. Ale od twórców oczekuje się czegoś więcej. Zawsze tak rozumiałam poezję.

Czesława Politańska zmarła w 2020 roku pozostawiając po sobie ślady na kartkach swoich wydawnictw oraz we wspomnieniach przyjaciół i wielbicieli jej poezji.

Informacje o życiu i dokonaniach poetki przeplatane były licznymi wierszami, co umożliwiało patrzeć na otaczającą rzeczywistość oczyma autorki wierszy i na odkrywanie jej poetyckiego świata.

Po programie uczestnicy spotkania w miłej, poetyckiej atmosferze, przy kawie, herbacie i ciasteczkach dzielili się wspomnieniami związanymi z kontaktami z bohaterką spotkania, co jeszcze bardziej przybliżyło postać utalentowanej mieszkanki naszego miasta.

Rozmowę prowadziła Maria Wierzbicka wykładowczyni Sekcji literackiej SUTW, autorką scenariusza „Czesława Politańska – poetka kutnowska” była Danuta Kawka, a program przedstawiły członkinie Grupy ,,Metafora” Sekcji literackiej SUTW: Augsburg Stenia, Baranowska-Komorowska Jolanta, Kawka Danuta, Kicała-Kowalczyk Joanna, Ratajczyk Barbara, Wierzbicka Maria i Żółtowska Elżbieta. Bufet dla uczestników spotkania prowadziły Jadwiga Stasiak i Ewa Nowicka.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama