Reklama

Reklama

Taniec, śpiew i świetna zabawa. Wybitni muzycy zagrali w kutnowskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja "BUENOS AIRES, PARIS, NEW YORK" - tak brzmiał tytuł koncertu, który w piątkowy wieczór odbył się w kutnowskiej bibliotece. Publiczność mogła usłyszeć najpiękniejsze argentyńskie tanga Astora Piazzolli, walce Paryża, przeboje Edith Piaf i Jo Dussina, największe hity Georga Gershwina, a także muzykę filmową, m.in. Francisa Lai. Wszystko za sprawą dwóch znanych muzyków: Wiesława Prządki (akordeon, bandoneon) i Piotra Matuszczyka (pianino).

Reklama

Wiesław Prządka to jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów oraz jedyny Polak grający na bandoneonie diatonicznym – instrumencie charakterystycznym dla argentyńskiego tanga. Wirtuoz, kompozytor, aranżer i dyrektor artystyczny dużych produkcji muzycznych, m.in. słynnego Koncertu Pod Wieżą w Krynicy-Zdroju. To on, wznosząc się na  najwyższy poziom gry na tych instrumentach, wprowadził akordeon jako instrument solowy do sal koncertowych oraz filharmonii w naszym kraju. Współpracował z Waldemarem Malickim, Trio REVIRADO, Tango Bridge, New Tango Bridge, międzynarodowym zespołem Distango oraz Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie występował w przedstawieniu „Tango Piazzolla”. Grał z największymi postaciami sceny muzycznej takimi jak: Hanna Banaszak, Grażyna Brodzińska, Olga Bończyk, Justyna Szafran, Zbigniew Górny, Jose Junior Mossalini, Izydor Leitinger i nie tylko. Wirtuoz rozpropagował w Polsce styl musette i new musette i udowodnił, że akordeon może wkomponować się w najróżniejsze style muzyczne jak swing, jazz, tango, latino itd. 

Piotr Matuszczyk rozpoczął karierę zawodową od kilkuletniej współpracy z orkiestrą Zbigniewa Górnego, z którą koncertował na licznych festiwalach. Jego talent doceniony przez wybitnych polskich artystów scenicznych zaowocował współpracą z ikonami polskiej piosenki: Krystyną Prońko, Katarzyną Groniec, Robertem Janowskim, Justyną Szafran oraz teatrem ROMA w Warszawie. Był pianistą Krzysztofa Kiljańskiego, a obecnie na stałe współpracuje z Edytą Geppert. Brał udział jako pianista w zagranicznych produkcjach, a także w spektaklach Teatru Roma. Nagrywa jako muzyk sesyjny, bierze udział w licznych koncertach, galach i festiwalach.

Podczas koncertu słuchacze odwiedzili najważniejsze stolice kulturalne świata - Buenos Aires, Paryż i Nowy Jork. Specjalnie dobrany repertuar zawierał największe przeboje: Pod niebem Paryża, Padam, padam.., Love story, Emmanuelle, Oblivion, Vuelvo al Sur, Milonga del Angel, Libertango, The Man I Love, Summertaime, I Got Rhythm, Oh Lady Be Good. 

Na koniec muzycy zostali nagrodzeni zasłużonymi gromki brawami, a bisom nie było końca.

Info: MiPBP w Kutnie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy