reklama

Toporne czy piękne lata przełomu? Kutnianie przenieśli się w czasie z Olgą Drendą

Opublikowano:
Autor:

Toporne czy piękne lata przełomu? Kutnianie przenieśli się w czasie z Olgą Drendą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaJak zbudować dom z materiałów przewiezionych PKS'em? Co to znaczy styl dyrektorski? Czy w Mikołowie jest rakieta kosmiczna? Odpowiedzi na te nietypowe pytania rodem z wczesnych lat 90-tych mogli dzisiaj poznać kutnianie, którzy odwiedzili miejską książnicę podczas wieczoru autorskiego Olgi Drendy.

Pretekstem do spotkania w bibliotece, które poprowadził Radosław Wąs, była promocja książki pisarki pod tytułem „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” opowiadającej o stylu życia Polaków na przełomie lat 80-tych i 90-tych przez pryzmat przedmiotów codziennego użytku.

- Polacy w tych latach to byli bardzo pomysłowi ludzie. Potrafili zrobić ciekawe rzeczy z niczego. Zmuszało ich do tego życie, wszędzie brakowało dosłownie wszystkiego – mówiła podczas spotkania O. Drenda.

Organizatorzy zadbali o klimat rodem z tamtej epoki. Na stole przy której siedział prowadzący i autorka książki można było zobaczyć kryształowy dzban na wodę jaki znany z domów naszych babć, "zabytkowe" szklanki, a całości dopełnił „duchologiczny” obrus.

- Duchologiczny, czyli z okresu przełomu lat 80-tych i 90-tych – wyjaśniał na początku spotkania Radosław Wąs, a Olga Dredni dodawała. - Zdaje sobie sprawę, że niełatwo połapać się w tym nazewnictwie. Początkowo moje książki trafiały do działów z ezoteryką, ale nie o to tu chodzi – żartowała przedstawiając uzasadnienie nazwy dla tego szczególnego okresu w historii Polski.

Potem opowieść płynnie przeszła do najciekawszych aspektów czasów przełomu. Mowa była o czołówkach serwisów informacyjnych z tych lat, które jak wyszło w badaniach przerażały małe dzieci, wczesnych reklamach czy nieco zapomnianym dziś pokoleniu aspirujących japiszonów z Warszawy.

Nie mogło zabraknąć też tematu kultowej Dynastii i niezapomnianej Alexis, bo autorka książki szczególnie interesuje się wpływami kultury amerykańskiej na codzienne życie Polaków na początku lat 90-tych.

Pod zakończeniu prelekcji wszyscy zainteresowani „duchologią” mogli nabyć książki pisarki i poprosić o osobistą dedykację.

Warto dodać, że spotkanie odbyło się w ramach cyklu Literackie Biuro Paszportowe, w którym do Kutna przyjeżdżają twórcy nominowani do paszportów tygodnika „Polityka”. Wkrótce kolejne spotkania o których będziemy informować na łamach KCI.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE