reklama
reklama

Wspólna akcja TPZK i młodzieży. Posadzili Ogród Żonkila Pamięci o Holokauście w kutnowskim getcie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaPonad 1700 dzieci więzionych było w getcie „Konstancja” w Kutnie podczas niemieckiej okupacji (1939-1945). Zostały tam uwięzione wraz ze swoimi rodzicami, babciami i dziadkami w czerwcu 1940 roku. Cała społeczność żydowska Kutna, około 7000 osób, w tym dzieci po prawie dwóch latach przebywania w straszliwie złych warunkach, została w marcu 1942 roku wywieziona przez niemieckich nazistów do Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i tam w okrutny sposób zamordowana. Aby uczcić pamięć 1700 zamordowanych dzieci, 3 listopada 2022 roku młodzież klasy I D z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza, z opiekunem panią Małgorzatą Gliczyńską i inicjatorką akcji Bożeną Gajewską, posadziła 250 cebulek żonkili na terenie dawnego getta „Konstancja” w Kutnie w ramach Projektu Daffodil.
reklama

Cebulki żonkili otrzymaliśmy od organizatorów Projektu z USA. Kształt i kolor żonkili reprezentują żółte gwiazdy, które Żydzi byli zmuszeni nosić podczas Holokaustu. Żółty to kolor pamięci. Żonkile reprezentują naszą przejmującą nadzieję na przyszłość. Są odporne i każdej wiosny powracają z rozbłyskiem koloru, co oznacza nadzieję, odnowę i piękno. Żonkile honorują również tych, którzy przeżyli Holokaust i po tym mrocznym i trudnym okresie budowali nowe życie.

Podczas Holokaustu półtora miliona dzieci zostało bezsensownie zamordowanych w okupowanej przez hitlerowców Europie. Nikt nie wie, jakie życie prowadziłyby te dzieci. Ich potencjał wzrostu i spełnienia został skrócony. Organizatorzy Projectu Daffodil dążą do zbudowania Ogrodu Żonkila Pamięci o Holokauście  poprzez sadzenie 1,5 miliona żonkili na całym świecie ku pamięci dzieci i we wsparciu dla dzieci, które nadal cierpią w obliczu ludobójstwa i kryzysów humanitarnych w dzisiejszym świecie.

reklama

Projekt Daffodil rozpoczął się w 2010 roku jako pomysł i marzenie. W 2010 roku organizatorzy projektu zasadzili pierwszy ogród pamięci z 1800 żonkilami. Projekt rozrósł się i rozszerzył w ciągu ostatniej dekady, obejmując ponad 753 000 żonkili w ponad 371 lokalizacjach. Oddani wolontariusze i uczestnicy są bardziej niż kiedykolwiek zaangażowani w spełnienie tego ważnego marzenia o zasadzeniu 1,5 miliona żonkili.

Ten projekt odwołuje się do wspólnotowej ludzkiej duszy. Organizatorzy Projektu Daffodil zapraszają do udziału w spełnieniu marzenia o budowie tego ogólnoświatowego Ogrodu Żonkila Pamięci o Holokauście. Organizatorzy mają już ponad 230 partnerów na całym świecie, w tym synagogi, kościoły, placówki oświatowe (szkoły podstawowe, gimnazja, licea i uniwersytety), parki miejskie i ogród botaniczny.

reklama

W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wraz z II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Kutnie dołączyli  do grona partnerów tego projektu poprzez posadzenie żonkili na  terenie dawnego getta „Konstancja” przy ul. Mickiewicza 100 w Kutnie.

Inicjatorką i koordynatorką akcji sadzenia żonkili w Kutnie w ramach Projektu Daffodil  jest Bożena Gajewska – Liderka Dialogu, członkini TPZK.

Jak piszą na swojej stronie internetowej organizatorzy Projektu Daffodil, zbrodnie z nienawiści i zbrodnie przeciwko ludzkości nadal nękają nasze społeczeństwo i nasz… świat. Mamy nadzieję, że żonkile służą jako latarnia nadziei i stałe przypomnienie, by stanąć w obliczu niesprawiedliwości i nienawiści.

reklama

Projekt Daffodil honoruje pamięć i życie tych, którzy zginęli, honoruje  ocalonych i przypomina nam, abyśmy wstawiali się w obronie tych, którzy dzisiaj cierpią na całym świecie.

Kiedy już wiesz, nigdy nie zapomnisz.

Kiedy już wiesz, nigdy nie możesz stać z boku.

Jeden żonkil sam w sobie jest pięknym kwiatem, ale wiele żonkili stojących  razem przyniesie nadzieję, światło, piękno i siłę wspólnoty,  gdy pamiętamy o dzieciach  i  przypominamy sobie o podjęciu działania.

Mówiąc słowami Ocalałego z Holokaustu, Elie Wiesela – „to, co jednoczy jako istoty ludzkie, to dążenie do uczynienia świata lepszym, bardziej współczującym, z mniejszą nienawiścią i konfliktami  i z większą tolerancją i zrozumieniem”.

reklama

Info: TPZK

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama