reklama

Uczestnicy Klubu Świadomej Młodzieży kontynuują kampanię „Szkoła przyjazna dla autyzmu”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uczestnicy Klubu Świadomej Młodzieży kontynuują kampanię „Szkoła przyjazna dla autyzmu” - Zdjęcie główne

Uczestnicy Klubu Świadomej Młodzieży kontynuują kampanię „Szkoła przyjazna dla autyzmu”

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja

Klub Świadomej Młodzieży w Kutnie prężnie działa w obszarze poprawy jakości życia osób neuroróżnorodnych. Do tej pory udało się min. zlikwidować głośne dzwonki w jednej z kutnowskich szkół podstawowych. Teraz młodzi samorzecznicy piszą apel-list do przedstawicieli Wydziałów Edukacji dotyczący przesłania do dyrektorów szkół rekomendacji utworzenia pokojów wyciszeń w każdej szkole.

Młodzież z Klubu szczególnie podkreśla potrzebę zabezpieczenia w placówkach edukacyjnych miejsc, w których młode osoby będą miały możliwość powrotu do równowagi w momencie pojawienia się  trudności. Ten temat odważnie poruszyli podczas kampanii „Szkoła przyjazna dla autyzmu”, produkując krótkie filmy dotyczące tego tematu. „Takie pokoje są bardzo potrzebne dla osób, które nie wytrzymują w hałasie albo zmagają się z nieprzyjemnymi sytuacjami. Ludzie mogliby się tam wyciszać, relaksować. Bardzo chętnie korzystałbym z takiego pokoju, jeżeli mnie coś nieprzyjemnego spotka albo będzie za głośno.” – mówi Bartek z Klubu. „Ktoś się może bardzo źle czuć, może się bardzo denerwować przez sprawdzianem. Taki pokój wyciszeń pomógłby takim ludziom jak ja.” – wypowiada się Kacper. 

Więcej wypowiedzi można znaleźć na Facebooku Fundacji Pro Aperte oraz na YouTubie.

Pokoje wyciszeń to wyodrębnione, dostosowane do potrzeb miejsca, gdzie osoby wysoko wrażliwe, ale nie tylko, mogą odpocząć od nadmiaru bodźców, „wyciszyć” trudne emocje i zadbać o dobrostan. Zorganizowanie takiej przyjaznej przestrzeni sprawi, że  placówka staje się bardziej dostępna dla osób neuroróżnorodnych i sensorycznie wrażliwych, którzy , że mają możliwość wytchnienia i „naładowania baterii” do dalszych działań.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022–2033 Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. polityki młodzieżowej Komitet ds. Pożytku Publicznego.

         

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE