Wernisaż wystawy„Napoleon a Księstwo Warszawskie. Napoleonika ze zbiorów Andrzeja Nieuważnego”

Opublikowano:
Autor:

Wernisaż wystawy„Napoleon a Księstwo Warszawskie. Napoleonika ze zbiorów Andrzeja Nieuważnego” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza 27 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00 na wernisaż wystawy „Napoleon a Księstwo Warszawskie. Napoleonika ze zbiorów Andrzeja Nieuważnego”. Na wystawie pokazanych zostanie kilkadziesiąt eksponatów z przebogatych zbiorów zmarłego w 2015 r. dra Andrzeja Nieuważnego, wykładowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wybitnego znawcy epoki napoleońskiej, autora m.in. książek „My z Napoleonem” czy „Czasy napoleońskie”. Dr Nieuważny łączył pasję naukową z pasją kolekcjonerską. Zbierał przede wszystkim eksponaty związane z Napoleonem i jego czasami, ale także obiekty z początku XX w. i I wojny światowej.

Głównym wątkiem wystawy będą powiązania Polski z napoleońską Francją. Prezentowane będą grafiki i druki z epoki obrazujące bitwy napoleońskie z udziałem Polaków czy na ziemiach polskich, w tym najsłynniejszą szarżę w wąwozie Somosierra. Szereg rycin przedstawia księcia Józefa Poniatowskiego, w tym jego śmierć w bitwie pod Lipskiem. Ciekawostką są sceny ukazujące księcia z żoną i synem, których w rzeczywistości nie miał. Dokumenty, w tym odezwa władz Księstwa Warszawskiego z 1812 r., wydana na początku wojny z Rosją, odzwierciedlają wielkie nadzieje, jakie wiązano z Napoleonem. Jego osoba będzie również obecna na licznych eksponatach. Oprócz rycin i grafik zaprezentowane zostaną również numizmaty, wyroby rzemiosła artystycznego, ceramika, itp. Część eksponatów to typowe wyroby pamiątkarskie z XIX i XX w., świadczące o wielkiej sile oddziaływania i żywotności legendy napoleońskiej w różnych krajach.

Wystawę można będzie oglądać w kutnowskim Muzeum do 26 czerwca, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00 oraz w niedziele w godz. 10:00-16:00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE