Reklama

Reklama

Za nami wieczór z różaną historią Kutna [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 8 cze 2022 08:13
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja Za nami niepowtarzalny wieczór z różaną historią Kutna, która rozpoczęła się 110 lat temu…

Reklama

Różana historia Kutna łączy się z  historią żydowskich mieszkańców naszego miasta. Historia ta rozpoczęła się w 1912 roku, gdy dwóch braci Katriel i Aron Eizykowie przybyli z Dobrzynia nad Drwęcą do Kutna nad Ochnią. Na ziemi zakupionej przez ich ojca rozpoczęli gospodarowanie. Przez  25 lat własnymi rękoma zbudowali  największe w Polsce szkółki róż. O ich ciężkiej pracy w Gospodarstwie Ogrodniczym i tragicznych losach rodziny Eizyków opowiadał dr hab. Jakub Dolatowski, który specjalnie w tym celu odwiedził Kutno.

Dr hab. Jakub Dolatowski jest emerytowanym wykładowcą dendrologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i na Wydziale Ogrodniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz byłym pracownikiem kilku ogrodów botanicznych i arboretów. Jest współautorem (wraz z doc. Włodzimierzem Senetą i prof. Jerzym Zielińskim) podstawowego na polskim rynku podręcznika dendrologii. Opracowuje kolejne edycje tej książki już od ćwierćwiecza.

Jakub Dolatowski i Marlis Buchholz przez kilka lat prowadzili kwerendę i poszukiwali informacji, dokumentów i fotografii związanych z Katrielem i Aronem Eizykami. W wyniku tej mozolnej pracy powstał artykuł Jakuba Dolatowskiego, Marlis Buchholz, Jonathana Eizyka, Michaela Eizyka pt. „Szkółki róż Katriela i Arona Eizyków”, który został opublikowany w 66. tomie  rocznika  Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego w 2018 roku,  a następnie w Kutnowskich Zeszytach Regionalnych w 2019 roku.

Wystawa „Katriel i Aron Eizyk. Korzenie różanej historii Kutna”, którą możecie obecnie oglądać w pawilonie wystawienniczym na placu Wolności, została opracowana merytorycznie przez Jakuba Dolatowskiego i Marlis Buchholz. Jonathan Eizyk i Michael Eizyk udostępnili niezwykle cenne fotografie i dokumenty  z archiwum rodzinnego Eizyków na potrzeby wystawy. Podczas pobytu w Kutnie Jakub Dolatowski  obejrzał wystawę i udzielił wywiadu Aleksandrze Rzadkiewicz. A od Kutnian otrzymał w podziękowaniu bukiet róż.

Przed wykładem mieszkańcy Kutna  obejrzeli część III  filmu  dokumentalnego „Kutno” Agnieszki Arnold z 1995 roku. Jest to czteroodcinkowy serial, który bazuje na materiałach archiwalnych, a część III opowiada o Aronie Eizyku – kutnowskim producencie róż. 

Agnieszka Arnold zrealizowała kilkadziesiąt reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i religijnej. Niejednokrotnie porusza w nich kwestię mniejszości narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-żydowskich oraz Holokaustu. 

Wydarzenie odbyło się w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno. Naszymi partnerami w projekcie są: Kutnowski Dom Kultury i Muzeum Regionalne w Kutnie.

Patronat Honorowy nad zadaniem przyjęli: Prezydent Miasta Kutno Zbigniew Burzyński, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej oraz  Jewish Kutno Group.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy